• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polski atom będzie z Żarnowca?

Polski atom będzie z Żarnowca?
Foto: TVN24 Foto: Żarnowiec znów zaiskrzy

- Rządowe prace w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej trwają - zapewniła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Ich wyników nie poznamy jednak prędko. - Listę potencjalnych lokalizacji otwiera Żarnowiec - zdradziła w rozmowie z TVN24 wiceminister.

Według świeżoupieczonej pani pełnomocnik proces wyboru lokalizacji do polskiej elektrowni atomowej będzie musiał potrwać jeszcze jakiś czas. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim brak odpowiednich regulacji prawnych, co uniemożliwia rozpoczęcie budowy.

- Aczkolwiek patrząc na deklaracje rządu, pojawią się na pewno w przeciągu dwóch-trzech lat - zapewniła Trojanowska. Jak podkreśliła, główną braną pod uwagę lokalizacją jest Żarnowiec, gdzie w latach osiemdziesiątych władze rozpoczęły taki projekt. Po wybuchu reaktora w Czarnobylu prace przerwano.

- Żarnowiec ma przewagę nad pozostałymi lokalizacjami, była już tam kiedyś budowana infrastruktura, ta lokalizacja znajduje się na szczycie listy, ostateczną decyzję podejmie inwestor - powiedziała Hanna Trojanowska. - Będziemy musieli zrobić inwentaryzację tego, co zostało w Żarnowcu, potrzeba szeregu analiz - dodała.

Wiele wyzwań

Rządowa pełnomocnik podkreśliła, że budowa elektrowni atomowej to nie jest główny projekt energetyczny rządu. - Polska potrzebuje takich elektrowni i liczymy, że do 2030 roku powstaną dwa takie obiekty o mocy sześciu tysięcy megawatów - powiedział Trojanowska. Zaznaczyła, że jednocześnie mają być rozwijane inne formy nowoczesnego pozyskiwania energii m.in. z odnawialnych źródeł. - Potrzebny jest zrównoważony i wielostronny rozwój - wyjaśniła.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane