• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Polskę i Niemcy połączy most energetyczny?

Polskę i Niemcy połączy most energetyczny?
Foto: TVN24 Foto: Polsce brakuje energii

Z Europy popłynie energia do Polski. Most energetyczny, który połączy Polskę i Niemcy, może powstać za kilka lat, podobnie jak połączenie z Litwą - podaje "Rzeczpospolita".

Nowe połączenie energetyczne z zachodem Europy jest konieczne, bo Polska z roku na rok cierpi na coraz większy deficyt mocy. Jednocześnie jest to wymóg Unii Europejskiej. – Unia chce stworzyć jednolity rynek energetyczny, bez nowych połączeń będzie niemożliwy – mówi ekspert, były szef PSE Krzysztof Żmijewski.

Rozmowy z dwóch stron Odry

Unia chce stworzyć jednolity rynek energetyczny, bez nowych połączeń będzie niemożliwy.

energetyka

Po stronie polskiej rozmowy będzie prowadzić PSE Operator, a zza Odry – firma Vattenfall Europe Transmission. Zdaniem Władysława Mielczarskiego są duże szanse na porozumienie i uzgodnienie warunków współpracy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na 15 maja wstępnie zaplanowano w Berlinie konferencję z udziałem nie tylko tych firm, ale też przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki oraz urzędów regulacji i Komisji Europejskiej. – Może wówczas dojść do podpisania umowy o utworzeniu spółki, która zajęłaby się przygotowaniem projektu – mówi “Rzeczpospolitej” Władysław Mielczarski, który w imieniu UE koordynuje rozbudowę połączeń energetycznych między Polską i Niemcami oraz Polską i Litwą.

Przedstawiciele Vattenfalla przyznają, że analizy tego projektu są na wstępnym etapie. Polska ma już z Niemcami dwa połączenia, ale każda z tych linii wymaga modernizacji. Gdyby firmy doszły do porozumienia także w tej kwestii, to na przykład modernizację linii w rejonie Szczecina można wykonać w ciągu dwóch lat. W tym przypadku analizy możliwości rozbudowy są już gotowe.

Jaką moc będzie mieć polsko-niemiecki most?
Nie jest przesądzone, jak dużą moc miałby most polsko-niemiecki. Będzie to zależeć od tego, czy w rejonie Legnicy, gdzie znajdują się duże złoża węgla, powstanie nowa elektrownia. Gdy zapadnie decyzja o eksploatacji tych zasobów i budowie nowego bloku, linia do Niemiec zyska większą moc niż dwa istniejące połączenia. Prof. Mielczarski przekonuje, że budowa nowych połączeń transgranicznych jest konieczna, bo bez nich, możemy spodziewać się ograniczenia dostaw energii. – Rezygnacja z tych planów nic nam nie da ani nie poprawi naszego bezpieczeństwa, ani nie zahamuje wzrostu cen energii, staniemy się wyspą energetyczną – dodaje Krzysztof Żmijewski.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane