• rozwiń
  • WIG20 2163.26 +0.33%
  • WIG30 2450.43 +0.34%
  • WIG 57013.76 +0.20%
  • sWIG80 11473.12 -0.14%
  • mWIG40 3647.04 +0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:14

Dostosuj

"Polska zyska wskutek kryzysu"

"Polska zyska wskutek kryzysu"
Foto: TVN24.pl Foto: Silna krajowa konsumpcja powoduje, że Polska jest odporna na kryzys

Dzięki mocnemu popytowi na rynku wewnętrznym Polska względnie dobrze przechodzi przez kryzys i może zwiększyć swoje gospodarcze znaczenie dla Europy - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

- Silna krajowa konsumpcja uratowała Polskę w sytuacji globalnego załamania popytu. To wzmocni gospodarczą wagę Polski - powiedział gazecie dyrektor ds. badań w Wiedeńskim Instytucie Międzynarodowych Gospodarczych Studiów Porównawczych (WIIW) Michael Landesmann.

Ratuje nas duży rynek konsumpcyjny

Dziennik przypomina, że udział konsumpcji w PKB Polski na poziomie 60 proc. jest względnie wysoki, płace oraz zatrudnienie stale rosną, a zadłużenie prywatnych gospodarstw wzrastało umiarkowanie.

Według prognozy WIIW Polska może być jedyną gospodarką Europy Wschodniej, która przetrwa kryzys bez recesji. Wiedeńscy badacze szacują wzrost PKB w 2009 roku na 0,8 proc., a w 2010 - na 1,5 proc.

- Pod pewnym względem kryzys nastąpił we właściwym momencie dla Polski - powiedział ekonomista Deutsche Bank Gunter Deuber.

- Podczas gdy boom kredytowy stał się fatum dla innych wschodnioeuropejskich państw, Polacy przez długi czas niewiele kupowali na kredyt. Mogli sobie pozwolić na zakupy. Dopiero w 2008 roku posmakowali w kupowaniu na kreskę - pisze niemiecki dziennik. - Jednak zanim stało się to szkodliwe, kryzys położył temu kres - twierdzi Deuber.

Umiarkowane zadłużenie Polaków

Cytowana przez dziennik Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan tłumaczy, że wiele średnich i małych przedsiębiorstw, które tak jak w innych państwach stanowią kręgosłup gospodarki, finansowało swą działalność w przeważającej części ze środków własnych. To przyczyna stabilności.

Według Krzysztoszek, pomimo kryzysu nie było paniki wśród przedsiębiorców, a większość menadżerów zakłada nawet, że ich firmy osiągną w trudnym roku 2009 większe obroty niż rok wcześniej - wynika to z czerwcowej ankiety PKPP-Lewiatan.

Polska cały czas rośnie

Według Deubera, Polska jest większą gospodarką i nie tak zależną od eksportu, jak pozostałe kraje regionu. - Jeśli dobrze przetrwa kryzys, może jeszcze wzmocnić swą gospodarczą pozycję w regionie - dodał Deuber.

Ocenił, że Polska może również sporo nadrobić wobec przeżywających recesję krajów zachodnioeuropejskich, w tym Niemiec, gdzie PKB spadnie w tym roku o ok. 6 proc.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane