• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska znowu podpadła Komisji Europejskiej

Polska znowu podpadła Komisji Europejskiej
Foto: TVN24 Foto: Polska znowu podpadła Komisji Europejskiej

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o rynku kapitałowym. Wraz z nami pozwane zostały Czechy i Hiszpania.

Chodzi o niewdrożenie kluczowej unijnej dyrektywy dotyczącej funkcjonowania rynku kapitałowego. Termin przeniesienia zapisów dyrektywy z 2004 roku do prawa krajowego upłynął dokładnie rok temu - 31 stycznia 2007 roku. Dyrektywa weszła w życie 1 listopada. Zdaniem komisarza ds. rynku wewnętrznego Charliego McCreevy'ego, opóźnienia szkodzą firmom z branży usług finansowych, które nie wiedzą, w jakim "środowisku prawnym" mają funkcjonować.

Dyrektywa MiFID ustanawia nowe ramy prawne dla świadczenia usług inwestycyjnych w UE: reguluje kwestie zezwoleń i prowadzenia działalności dla przedsiębiorstw inwestycyjnych i rynków regulowanych. Główna nowość to możliwość używania przez przedsiębiorstwa inwestycyjne zezwolenia udzielonego w jednym kraju na świadczenie usług finansowych w innym kraju członkowskim. W krajach, które nie wdrożyły dyrektywy, firmy nie mogą korzystać w pełni z tego systemu.

W Polsce implementacja dyrektywy wymagała zmian w ustawach: o funduszach inwestycyjnych, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o ofercie publicznej, a także przyjęcia odpowiednich przepisów wykonawczych.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane