• rozwiń

Polska zgoda na droższy "dymek"

Polska zgoda na droższy "dymek"
Foto: sxc.hu Foto: Palenie staje się coraz droższe

Komisja Europejska chce dalszego zwiększenia stawki akcyzy na papierosy. - Polsce nie zależy specjalnie na zmniejszaniu tego podatku - mówi "Gazecie Prawnej" wiceminister finansów Jacek Kapica. Nowy poziom unijny ma wejść w życie od 2015 roku i wciąż będzie niższy niż dzisiejsza wysokość tego podatku w niektórych państwach UE.

Palenie jest szkodliwe. Jest przyczyną wielu wydatków budżetowych związanych z ochroną zdrowia i leczeniem szkodliwości palenia. W związku z tym społeczeństwa europejskie, Komisja Europejska czy Światowa Organizacja Zdrowia wskazują na konieczność ograniczania dostępu do tych używek i nałogu poprzez podniesienie cen.

kapica o fajkach

Komisja Europejska przedstawiła propozycję, aby od 2015 roku stawka akcyzy na papierosy w państwach członkowskich Unii Europejskiej wynosiła 63 proc. średniej ceny papierosów, ale nie mniej niż 90 euro za 1000 sztuk (dziś jest to 57 proc., nie mniej niż 64 euro). Oznacza to, że paczka papierosów w Polsce będzie musiała zdrożeć o ok. 45 proc.

Polska nie zamierza się sprzeciwiać tej podwyżce, bo bardziej niż o kieszeń martwi się o zdrowie swoich obywateli. - Palenie jest szkodliwe. Jest przyczyną wielu wydatków budżetowych związanych z ochroną zdrowia i leczeniem szkodliwości palenia. W związku z tym społeczeństwa europejskie, Komisja Europejska czy Światowa Organizacja Zdrowia wskazują na konieczność ograniczania dostępu do tych używek i nałogu poprzez podniesienie cen. Jednym z elementów wpływających na cenę jest wzrost podatku od papierosów. W Polsce jest to akcyza. Trudno nie przyznać racji tej tezie - tłumaczy Jacek Kapica.

Kontra kontrabandy?

W związku z tak dużą podwyżką może pojawić się pytanie, czy nie wpłynie on na rozwój nielegalnego rynku papierosów, który kwitł w Polsce przed naszym wejściem do UE, mimo, że ceny krajowych papierosów były sporo niższe niż teraz. - Rzeczywiście my jesteśmy pod dużą presją i ryzykiem przemytu zza wschodniej granicy. Do kolejnej podwyżki akcyzy będziemy musieli się dobrze przygotować. To nie może być tak, że nagle podniesiemy cenę, a rynek zaleje papieros z przemytu - mówi Kapica.

Szef celników podkreśla, że najważniejszy będzie okres przejściowy, czyli czas, w którym musimy dojść do nowego poziomu. - Ten czas pozwoli nam przygotować się do zmian. Z jednej strony będziemy mogli założyć wzrost zamożności obywateli, zgodnie z którym ludzi stać na papierosy obecnie i będzie ich stać też po podwyżce. Z drugiej strony pozwoli przygotować administrację do tego, aby przeciwstawić się presji przemytu - mówi wiceminister.

Przygaszanie Europy

Polscy palacze, szykujący się na ciężkie czasy, mogą szukać pocieszenia w tym, że ich koledzy w innych krajach będę płacić jeszcze drożej.

Dziś obciążenie akcyzą w Polsce jest na poziomie 54 euro. Od 1 stycznia 2009 r. będzie to 64 euro. A 90 euro, które ma wejść w 2015 roku, wcale nie jest najwyższą, dziś obowiązującą stawką. Przykładowo Francuzi płacą 170 euro, Niemcy 141 euro, Szwecja 135 euro, Belgia 125 euro.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane