• rozwiń

"Polska zbudowała podwaliny bezpieczeństwa energetycznego"

"Polska zbudowała podwaliny bezpieczeństwa energetycznego"
Foto: PAP Foto: Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński: Stawiamy na inteligentny rozwój, inteligentną reindustrializację

Polska zbudowała już podwaliny bezpieczeństwa energetycznego - powiedział minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podczas II Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego 2014, który rozpoczął się w środę w Gdańsku.

- W ciągu kilku ostatnich lat polska energetyka zmieniła się nie do poznania. Od 2007 r. przybyło nam 1700 megawatów nowoczesnych konwencjonalnych i niekonwencjonalnych mocy wytwórczych. W tej chwili jesteśmy w trakcie budowy kolejnych mocy o łącznej mocy 5000 megawatów, czyli ok. 13 proc. polskiego zapotrzebowania na energię - mówił szef resortu skarbu.

Duża zmiana

Minister dodał, że do 2020 r. w moce wytwórcze - przede wszystkim spółki Skarbu Państwa - zainwestują 330 mld zł, a w szeroką rozumianą infrastrukturę i inne aspekty sektora energetycznego - ponad 60 mld zł.

Karpiński poinformował, że w ostatnich siedmiu latach wybudowano 1200 km gazociągów. - To skokowy wzrost. W latach 2004-07 wybudowano jedynie 90 km gazociągów. W 2014 r. osiągniemy zdolność magazynowania 2,2 mld metrów sześciennych gazu i to wzrost o ponad miliard - dodał.

Przypomniał, że w 2015 r. dostawy skroplonego gazu zacznie przyjmować terminal w Świnoujściu. - To inwestycja absolutnie kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; zaspokoi w jednej trzeciej potrzeby krajowej konsumpcji - mówił.

- Ministerstwo Skarbu Państwa zmienia się dziś z ministerstwa prywatyzacji, naszej ustrojowej przemiany gospodarki, w nową rolę efektywnego i skutecznego zarządzania majątkiem narodowym. To 16 spółek Skarbu Państwa, które zatrudniają ponad 200 tys. osób, a wartość pakietu akcji notowanych na giełdzie, które są w posiadaniu MSP, wynosi ponad 100 mld zł - podkreślił Karpiński.

Minimalna obecność państwa

Nie jesteśmy zwolennikami nacjonalizacji, będziemy kontynuować kończący się już powoli proces prywatyzacji.

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa

Jego zdaniem istotnym wyzwaniem dla tych spółek jest współpraca w celu osiągnięcia "biznesowej synergii". - Kapitalne znaczenie w przemyśle ma innowacyjność. Stawiamy na inteligentny rozwój, inteligentną reindustrializację. Nie chcemy odwracać trendów - proszę być spokojnym. Nie jesteśmy zwolennikami nacjonalizacji, będziemy kontynuować kończący się już powoli proces prywatyzacji. Państwo powinno być obecne w gospodarce w stopniu minimalnym, ale także niezbędnym i roztropnym, szczególnie w kontekście zdarzeń, które dzieją dziś na świecie i w Europie - mówił Karpiński.

Głównymi tematami drugiej edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku są kierunki polityki energetycznej Polski, bezpieczeństwo dostaw surowców oraz rola Pomorza w rozwoju energetyki. W dwudniowym spotkaniu bierze udział ponad 400 osób.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane