• rozwiń
  • WIG20 2317.64 -0.17%
  • WIG30 2658.61 -0.27%
  • WIG 60212.24 -0.27%
  • sWIG80 11932.38 +0.23%
  • mWIG40 4052.18 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:50

Dostosuj

Temat: Białoruś

Polska wprowadziła dwuletnie wizy turystyczne dla Białorusinów

Polska wprowadziła dwuletnie wizy turystyczne dla Białorusinów
Foto: tvn24 Foto: Najczęściej polskie konsulaty wydają wizy zakupowe, których do końca września wystawiono prawie 43 tys.

Obywatele Białorusi mogą od środy ubiegać się w polskich konsulatach o dwuletnie wizy turystyczne, jeśli w ciągu ostatnich 3 lat otrzymali co najmniej 2 wizy Schengen, w tym jedną polską wydaną w celu turystycznym – poinformowała ambasada RP w Mińsku.

- Z dniem 1 października 2014 r. stosować będziemy nowe zasady wydawania wiz wielokrotnych z długim okresem ważności dla obywateli Białorusi. Ustanowiliśmy zasadę, że wizy z długim okresem ważności to wizy dwuletnie - powiedział kierownik wydziału konsularnego ambasady Polski w Mińsku Marek Pędzich.

Na dwa lata

Dwuletnie wizy turystyczne mogą być wydawane uczestnikom indywidualnych lub zbiorowych wyjazdów w celach turystycznych. - Osoby te zobowiązane są do przedstawienia potwierdzenia opłacenia usługi turystycznej na terenie Polski na okres co najmniej trzech dni. Może to być np. wykupione sanatorium czy hotel - oświadczył konsul.

Jak powiedział, jest to wynik ustaleń poczynionych 19 września podczas narady pomiędzy departamentami konsularnymi Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Białorusi.

Pędzich zastrzegł, że warunkiem uzyskania wizy dwuletniej jest prawidłowe skorzystanie z wydanych wcześniej wiz Schengen. - Sądzę, że bardzo wielu Białorusinów mogłoby skorzystać z ułatwień wizowych, które wprowadziliśmy - powiedział konsul.

Według niego zainteresowanie wizami do Polski jest bardzo duże i z roku na rok rośnie. W zeszłym roku do końca września wydział konsularny ambasady RP w Mińsku wydał 99 tys. wiz, podczas w tym roku w tym samym okresie prawie 118 tys., co oznacza wzrost o 12 proc.

Po co?

Najczęściej polskie konsulaty wydają wizy zakupowe. W Mińsku wystawiono ich do końca września prawie 43 tys. Wizy turystyczne stanowią drugą pozycję – prawie 20 tys.

W zeszłym roku wszystkie polskie urzędy konsularne na Białorusi – w Mińsku, Brześciu i Grodnie – wydały ponad 350 tys. wiz.

Dodatkowo konsulat Łotwy w Witebsku wystawił w zeszłym roku prawie 9 tys. wiz do Polski. Jest to możliwe od marca 2013 r. na podstawie polsko-łotewskiej umowy o tzw. reprezentacji wizowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane