• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 17:15

Dostosuj

Polska wieś to raj podatkowy? "Tylko dla wąskiej grupy rolników, reszta żyje biednie"

Polska wieś to raj podatkowy? Odtwórz: Polska wieś to raj podatkowy?
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Podatki płacone przez rolników zależą od wielkości posiadanego przez nich gospodarstwa | Video: Polska wieś to raj podatkowy?

Rolnicy płacą swoje podatki nie od tego, ile zarobią, ale od tego, ile mają ziemi. W związku z tym polska wieś może być swoistym "rajem podatkowym". Czy tak jest w rzeczywistości? - Na wsi są bardzo duże rozpiętości dochodowe, a więc "raj podatkowy" istnieje tylko dla wąskiej grupy bogatych rolników. Ale ok. 50 proc. gospodarzy żyje biednie. Tu nie ma mowy o raju - uważa senator Marek Borowski. Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty BIZ Banku, należy wprowadzić ewidencje dochodów rolników, żeby lepiej kierować pomoc społeczną.

- Gdybyśmy dobrze znali dochody rolników, moglibyśmy lepiej uzależnić pomoc od dochodów (poszczególnych rolników - red.) - argumentuje Morawski.

(Nie)efektywny system

Ale - jak podkreśla - raczej nie jest możliwe znaczące obniżenie dotacji, które są kierowane do sektora rolnego. - Tam jest wiele ludzi ubogich, większość rolników nie produkuje na rynek (tylko na własne potrzeby - red.) - zaznacza. - Gdyby jednak uzależnić dotacje od dochodów, to jakieś oszczędności byśmy znaleźli i ten system wsparcia byłby bardziej efektywny. Mówię tu o dotacjach do paliw czy o KRUS - dodaje ekonomista BIZ Banku.

Borowski nie uważa, że problem podatków rolników najbardziej bulwersuje Polaków. - Ja bym proponował obniżyć poziom zbulwersowania w tej kwestii. Rolnicy zawsze w takich wypadkach mówią, że jeżeli to jest takie eldorado, to można przecież nabyć ziemię i podjąć działalność rolniczą - mówi senator.

Stracą wszyscy?

Według niego podatek PIT dla rolników to węzeł gordyjski. - Dzisiaj podatek płacony przez rolników jest lokalny, który idzie do samorządów gminnych. Jeżeli zastąpimy go PIT-em, samorządy będą go otrzymywały w zupełnie innych proporcjach i pojawi się problem wyrównywania strat.

- Poza tym gospodarstwa, które praktycznie nie mają dochodu, i tak nie będą płacić PIT, bo jak nie ma dochodu, to nie PITu. Natomiast stracimy podatek rolny, który płacą w tej chwili. Stracą go też gminy, które w związku z tym będą musiały uzyskać rekompensatę - dodaje.

Recepta

Zdaniem Borowskiego oprócz wprowadzenia ewidencji dochodów rolników należy wprowadzić podatek dochodowy od gospodarstw spełniających określone kryteria dotyczące działalności, które są dochodowe. - To jest proces na lata, ale warto go podjąć - zaznacza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane