• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Strefa euro

Polska w strefie euro? Wynagrodzenia pójdą w górę

Polska w strefie euro? 
Wynagrodzenia pójdą w górę
Foto: sxc.hu Foto: Wejście do strefy euro wiąże się z tańszymi kredytami

Po wstąpieniu do strefy euro powinna nastąpić presja względem wynagrodzeń. Jeśli jednak się tak stanie, to Polsce może grozić utrata konkurencyjności.

Takie wnioski wysnuli eksperci zapytani przez Polskie Radio, po analizie raportu NBP „Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro”.

- Powinniśmy się dobrze przygotować do członkostwa w strefie euro. Ten raport odnosi się tylko do kwestii ekonomicznych. Nie odnosi się do kwestii geopolitycznych czy prawnych, choć one też będą ważne w momencie podejmowania decyzji. W raporcie NBP stwierdza, że wstąpienie Polski do strefy euro daje szansę, aczkolwiek nie daje pewności osiągnięcia sukcesu – podkreślała na antenie Polskiego Radia prof. Małgorzata Zaleska z zarządu NBP.

Euro to szansa

Według raportu NBP „Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro”, który prezentuje ekonomiczne wyzwania przed którymi stoi Polska przed wstąpieniem do euro, wejście do Eurolandu to szansa dla Polski. Szansę to niższe kredyty hipoteczne, wyższe wynagrodzenia, ale i zagrożenia jak funkcjonowanie banków przy niskich stopach procentowych.

Polska obecnie konkuruje na rynkach międzynarodowych dobrą jakością produktów i niską ceną. Nie dorobiliśmy się jednak zbyt wielu produktów, które byłyby marką w świecie. Odczuwalne są braki w zakresie produktów innowacyjnych. Jako przyczynę wskazuje się niższe wydatki, które są ponad dwa razy mniejsze niż średnia w UE.

Wejście do strefy euro budzi obawy konsumentów, którzy uważają, że wzrosną ceny. – Doświadczenia innych krajów pokazują, że ceny w krótkim okresie wzrosły. Ale w mniejszym stopniu faktycznie, niż odczuwało to społeczeństwo. Wynika to z tego m.in., że często handlowcy wykorzystują taki moment do podwyżek. Ale są też coraz nowsze doświadczenia i sposoby, aby ten wzrost cen ograniczać. Np. poprzez podwójne pokazywanie cen, przez określony czas – podkreśla prof. Zaleska.

Niskie stopy procentowe

Najważniejszym udogodnieniem byłyby niskie stopy procentowe. Obecna stopa procentowa to 2 proc., natomiast w strefie euro jest to 0,05 proc.

Wejście do strefy euro spowoduje,  że stanieją kredyty hipoteczne. Według ekspertów należy jednak ostrzegać przed ich pochopnym zaciąganiem. Dla banków trudniejsza może się okazać umiejętność funkcjonowania w środowisku niskich stóp procentowych.

Przed wejściem do Eurolandu najważniejszą rzeczą jest, by nastąpiła stabilizacja gospodarcza oraz modernizacja pod tym względem polskiej gospodarki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane