• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Polska (w nocy) apteką (pustą) stoi

Polska (w nocy) apteką (pustą) stoi
Foto: TVN24 Foto: Apteki w nocy świecą pustkami

Apteki masowo rezygnują z pracy w nocy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna. - Nie opłaca nam się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - tłumaczą się aptekarze.

Nasza praca po nocach była niepotrzebna. Każdy taki dyżur kosztował nas 300-400 zł, bo tyle trzeba zapłacić pracownikowi, a tymczasem zjawiali się tylko klienci po prezerwatywy czy tabletki przeciwbólowe

bartosik o aptekach

W pomorskim Miastku aptek jest siedem, ale od początku stycznia żadna z nich nie pracuje dłużej niż do 22. - Nasza praca po nocach była niepotrzebna. Każdy taki dyżur kosztował nas 300-400 zł, bo tyle trzeba zapłacić pracownikowi, a tymczasem zjawiali się tylko klienci po prezerwatywy czy tabletki przeciwbólowe - mówi "DGP" Dariusz Bartosik, właściciel apteki Rodzina.

Według gazety, w całym kraju w ciągu ostatnich kilku tygodni z dyżurów nocnych zrezygnowało co najmniej kilkadziesiąt aptek.

Pilnuj zdrowia do rana

Gdy apteki były państwowe, art. 94 prawa farmaceutycznego nakazywał wykonywać obowiązek dyżurów. Teraz jednak działa również ustawa o swobodzie działalności gospodarczej dająca przedsiębiorcy swobodę w ustalaniu godzin pracy.

Mimo, że aptekarze mają prawo do każdego sprzedanego w nocy lekarstwa doliczyć do 3,2 zł - i tak im się to nie opłaca i na noc placówki wolą zamykać.

- To rzeczywiście staje się poważnym kłopotem. Z jednej strony trzeba zrozumieć aptekarzy, którzy są obciążeni nieprzynoszącymi zysku dyżurami, ale z drugiej trzeba przecież też zapewnić ludziom dostęp do lekarstw - mówi gazecie Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane