• rozwiń

Polska w górę w rankingu "Doing Business". Tusk: To nas nie satysfakcjonuje

Polska w górę w rankingu "Doing Business". Tusk: To nas nie satysfakcjonuje
Foto: tvn24 Foto: Premier jest zadowolony z pozycji Polski w największych postępów w reformowaniu biznesu

- Awans, jaki Polska uzyskała w rankingu "Doing Business", choć jest sukcesem, nie satysfakcjonuje Polaków i polskiego rządu - ocenił premier Donald Tusk. Polska jest obecnie na 55. miejscu w rankingu (m.in. za Rwandą czy Kazachstanem), w zeszłym roku było to 62. miejsce.

W siedzibie warszawskiej giełdy Donald Tusk podsumował doroczny raport "Doing Business" opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp. Raport ten pokazuje, gdzie najłatwiej prowadzi się firmę.

Oceniono w nim, że Polska dokonała w ubiegłym roku największych na świecie postępów w reformowaniu instytucjonalnego otoczenia biznesu, czyniąc je bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców. Mimo to, po skoku o 7 miejsc w górę, nasz kraj nadal zajmuje dopiero 55. miejsce na świecie. Wyprzedzają nas m.in. Rwanda (52.), Kazachstan (49.) czy Gruzja (9.).

"Polska liderem Top 10"

- Ewidentnym sukcesem Polski, jaki udało jej się osiągnąć, jest miejsce w Top 10 (najszybciej awansujących krajów w Doing Business - red.), gdzie jesteśmy liderem - podkreślił premier Tusk. Zaznaczył, że "Polsce przyszło startować z bardzo trudnego punktu, a awans nawet o kilka pozycji wymagał wielkiego wysiłku, który polegał na łamaniu złych przyzwyczajeń".

Premier podkreślił jednak, że skok Polski w rankingu nie satysfakcjonuje rządu i będzie dalej dążył do poprawy warunków do prowadzenia biznesu w kraju.

- Nie jest sztuką napisać nowy przepis, ale konstruować mądre prawo i przygotować do stosowania tego prawa mądrych urzędników, potrafiących przekazać ideę prostego i komfortowego prowadzenia biznesu - przyznał podczas swojego wystąpienia.

Wwidentnym sukcesem Polski, jaki udało jej się osiągnąć, jest sama obecność w rankingu i miejsce w Top10 (najszybciej awansujących krajów w Doing Business - red.), gdzie jesteśmy liderem.

Donald Tusk

Maraton, w którym dopiero startujemy

Zdaniem Tuska "poprawianie rankingów >>Doing Business<< to nie jest sprint, tylko maraton". - Sukces jest odłożony w czasie i wymaga wysiłku, ale ten wysiłek trzeba podjąć (...) Polska staje się liderem, jeśli chodzi o tempo zmian - dodał. - Dla nas to jest pierwszy krok, jesteśmy dopiero na początku dystansu - powiedział premier.

Premier zapowiedział, że razem z ministrami swojego rządu będzie podejmować decyzje, mające na celu utrzymanie kraju w pierwszej dziesiątce. Ma w tym pomóc m.in. stała komisja ws. deregulacji.

- Mądra deregulacja ułatwiająca życie przedsiębiorcom, nie oznacza likwidacji regulacji. Trzeba odrzucić złudzenie, że jest możliwa współczesna gospodarka bez regulacji - skwitował.

Z kolei obecny na konferencji wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wymieniał osiągnięcia rządu w kwestii ułatwiania prowadzenia biznesu. - Chcę przypomnieć, że przyjęliśmy już dwie kompleksowe ustawy deregulacyjne. Pierwsza miała charakter (...) wprowadzenia kultury oświadczenia, gdzie zamiast zaświadczeń - wprowadziliśmy samą deklarację po stronie przedsiębiorcy. (...) Druga ustawa deregulacyjna skupiała się głównie na zmniejszeniu obowiązków informacyjnych. (...) Jutro Rada Ministrów przyjmie trzecią ustawę deregulacyjną, gdzie będą takie przedsięwzięcia jak wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku VAT czy też inne udogodnienia, poprawiające płynność obrotu gospodarczego - powiedział Pawlak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane