• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Polska ustawa o supermarketach jest zła"

"Polska ustawa o supermarketach jest zła"
Foto: TVN24 Foto: KE krytykuje ustawę o hipermarketach

Złamanie zagwarantowanych w unijnym traktacie swobód wspólnego rynku, tj. swobody przepływu kapitału i swobody świadczenia usług. Takie potencjalne zagrożenie - zdaniem unijnych ekspertów - stanowi nasza ustawa o wielkopowerzchniowych obiektach handlowych.

Komisja Europejska skrytykowała w środę ustawę podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta. Zapowiedziała dokładne zbadanie jej pod kątem zgodności z prawem europejskim.

Rzecznik unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego, Oliver Drewes, oświadczył, iż „ustawa jest potencjalnym złamaniem podstawowych, zagwarantowanych w unijnym traktacie swobód wspólnego rynku: swobody przepływu kapitału i swobody świadczenia usług" i zapowiedział, że KE przyjrzy się tej ustawie "z bliska".

Uchwalona przez Sejm w maju tego roku ustawa autorstwa Samoobrony przewiduje, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży od 400 do 2 tys. metrów kw. będzie wymagało zezwolenia gminy, a powyżej 2 tys. m kw. - gminy i sejmiku wojewódzkiego. Zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw.

Rzecznik przypomniał, że Komisja Europejska w przeszłości rozpoczęła procedury karne przeciwko krajom UE, które przyjęły analogiczne przepisy ograniczające rozwój sieci supermarketów.

Ustawa także w Polskce wywołuje wiele kontrowersji. Krytykowali ją handlowcy oraz pracodawcy, wskazując, że nowe przepisy wpłyną na wzrost bezrobocia i ograniczą inwestycje.

mag

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane