• rozwiń

Polska służba zdrowia na szarym końcu

Polska służba zdrowia na szarym końcu
Foto: TVN24.pl Foto: OECD: W Polsce brakuje lekarzy

Brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a do bezpłatnej służby zdrowia słono dopłacamy – to zatrważające wyniki z najnowszego raportu OECD, o którym pisze "Życie Warszawy".

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - zrzeszająca najwyżej rozwinięte państwa świata - porównała systemy ochrony zdrowia w krajach członkowskich. Niestety, Polska wypada w tym zestawieniu bardzo słabo.

W Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,1 lekarzy. W często porównywanej z naszym krajem Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 3,8, a w Grecji, mającej opinię biednej, na każdy tysiąc mieszkańców przypada prawie pięciu lekarzy.

– Będzie jeszcze gorzej. Polscy lekarze się starzeją i będą odchodzić na emerytury. Ich następcy zamiast leczyć w kraju wyjeżdżają za granicę. I wcale się im nie dziwię. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to w Polsce nie będzie miał kto leczyć – ostrzega dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z "ŻW". Gazeta podkreśla, że najbardziej brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Za dużo jest natomiast specjalistów.

Ratunkiem dla polskiej służby zdrowia są pieniądze i reforma strukturalna. Aby operacja się udała i pacjent przeżył, obydwa te czynniki muszą wystąpić łącznie. Jeśli nie będzie pieniędzy, reforma się nie powiedzie, a jeśli nie zrobi się reformy, każda suma rozpłynie się bez śladu - uważa "ŻW".

Zdaniem ekspertów, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Z raportu OECD wynika, że Polacy niechętnie wykupują dodatkowe polisy zdrowotne. Ma je zaledwie kilka procent obywateli. Tymczasem, obecnie co czwarta złotówka na ochronę zdrowia wypływa bezpośrednio z naszych kieszeni.

- Inaczej być nie może. W naszym systemie cena ubezpieczenia ma niewiele wspólnego z rzeczywistą ceną świadczeń - tłumaczy dr Katarzyna Tymowska, ekspert ds. ekonomiki zdrowia na łamach "ŻW". Specjaliści podkreślają, że sytuacja może się zmienić jedynie po wprowadzeniu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.


bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane