• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska rośnie w oczach Banku Światowego

Polska rośnie w oczach Banku Światowego
Foto: TVN24 Foto: Polska wyróżnia się na tle Europy

Bank Światowy podnosi prognozę wzrostu PKB Polski w 2009 roku z 0,5 proc. do 1,1 proc. Według Banku w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 1,3 proc. Jednocześnie odnotowano, że jako jedyny kraj w Unii mieliśmy na przestrzeni trzech ostatnich kwartałów wzrost gospodarczy.

"Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, którego gospodarka wzrosła w ostatnich trzech kwartałach. Było to możliwe dzięki silniejszym fundamentom gospodarki, płynnemu kursowi walutowemu oraz szybkiej odpowiedzi polskich władz na kryzys" - czytamy w raporcie Banku Światowego.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, którego gospodarka wzrosła w ostatnich trzech kwartałach. Było to możliwe dzięki silniejszym fundamentom gospodarki, płynnemu kursowi walutowemu oraz szybkiej odpowiedzi polskich władz na kryzys

raport bś

Zdaniem Thomasa Laursena, odpowiadającego za Polskę oraz kraje bałtyckie analityka tej instytucji, Polska weszła w kryzys z mocniejszymi podstawami makroekonomicznymi niż reszta krajów z regionu, z płynnym kursem walutowym oraz ze znacznie bardziej zróżnicowaną gospodarką niż inne kraje w regionie.

To miało pomogło jej w najtrudniejszym okresie utrzymać wzrost Produktu Krajowego Brutto. W I kwartale wyniósł on 0,8 proc, w drugim - 1,1 proc, a w trzecim szacowany jest na ok 1,5 proc.

Polskie zwycięstwo

Teraz eksperci są już niemal pewni, że przez morze recesji rozlewającej się po świecie Polska przeszła suchą stopą.

- Prognozujemy, że dynamika PKB w Polsce w 2009 roku wyniesie 1,1 proc., a w 2010 roku 1,3 proc. - powiedział dziennikarzom Kaspar Richter, starszy ekonomista Banku Światowego.

- Odbicie będzie słabsze niż w innych krajach regionu, ale to i tak jeden z lepszych wyników. Motorem odbicia będzie głównie eksport, dlatego istotna będzie konkurencyjność eksportu. Wsparcie dla wzrostu ze strony polityki monetarnej może się utrzymać przez jakiś czas - dodał.

Mamy duży potencjał

Bank Światowy nie jest jednak jedyną instytucją, która w jasnych barwach widzi polską gospodarkę. Jednoprocentowy wzrost w tym, a 2-procentowy w przyszłym roku przewiduje dla Polski także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Katarzyna Zajdel-Kurowska, polski przedstawiciel w MFW mówiła w TVN CNBC Biznes, że liczy na utrzymanie pozytywnych trendów w naszej gospodarce.

- W tym roku powinniśmy spodziewać się wzrostu w okolicach jednego proc. Natomiast w przyszłym roku jest szansa, jeżeli wzrost konsumpcji prywatnej i wzrost eksportu netto, się utrzymają, to jest szansa nawet na wzrost rzędu dwóch proc. - powiedziała była wiceminister finansów.

W dalszej przyszłości jej zdaniem może być jeszcze lepiej, a gospodarka może rosnąć nawet ponad cztery proc. rocznie. Jest jednak jeden warunek. - Trzeba wskazać na priorytety w reformowaniu naszej gospodarki, aby przeszkody, które hamują rozwój gospodarki w średnim i długim okresie, usuwać - powiedziała Zajdel-Kurowska.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane