• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska rodzina "przejada" 4 tysiące miesięcznie

Polska rodzina "przejada" 
4 tysiące miesięcznie
Foto: sxc.hu Foto: Im mniejsze wydatki na żywność, tym lepiej

Rocznie polskie gospodarstwo domowe wydaje niecałe 11 tys. euro na konsumpcję. Po obecnym kursie, to około 4 tys. złotych miesięcznie - wynika z badań firmy konsultingowej RegioPlan Consulting. Plasuje nas to na piątymi miejscu wśród 10 krajów regionu.

Firma konsultingowa RegioPlan Consulting zbadała wydatki konsumpcyjne słoweńskich, chorwackich, węgierskich, słowackich, czeskich, polskich, rumuńskich, serbskich, bułgarskich i ukraińskich rodzin. Polskie gospodarstwa domowe uplasowały się połowie rankingu.

Przejadanie i inna konsumpcja

Najwięcej na konsumpcję wydają gospodarstwa domowe w Słowenii - 21 tys. euro rocznie. Na drugim miejscu w rankingu są Chorwaci, -12 tys. euro. W Polsce jest to niecałe 11 tys. euro. Za nami uplasowali się Węgrzy, Rumuni, Rosjanie, Bułgarzy i Ukraińcy. Ci ostatni żyją najskromniej. Przez rok mogą statystycznie wydać 2,5 tys. euro.

Autorzy badania wskazują na strukturę wydatków w poszczególnych krajach. Na Ukrainie aż 54 proc. pieniędzy idzie na wydatki żywnościowe. W komfortowej sytuacji są Słoweńcy. Ci z domowego budżetu na zakupy w sklepie spożywczym przeznaczają tylko 17 proc. Nienajgorzej plasują się Polacy. Według RegioPlan Consulting, na żywność przeznaczamy 28 proc., na transport 19 proc., a na mieszkanie i energię 10 proc.

- Udział wydatku na żywność w całości wydatków konsumpcyjnych jest indykatorem rozwoju gospodarczego i poziomu dobrobytu społeczności. Im więcej wydawane jest na żywność, tym słabiej rozwija się siła nabywcza – komentują przedstawiciele RegioPlan Consulting.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane