• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska przegrywa bój o niższy VAT

Polska przegrywa bój o niższy VAT
Foto: TVN24 Foto: Niższy VAT do 2010 roku pod znakiem zapytania

Unijni ministrowie finansów debatują w Brukseli nad utrzymaniem do 2010 roku niższej stawki VAT na niektóre towary. Zgodnie z traktatem akcesyjnym, Polska wraz z kilkoma innymi państwami musi od 2008 roku znieść preferencyjne stawki na niektóre towary. Szanse na to, że uda się to zmienić, topnieją.

Komisja Europejska od dawna chce zrównania podatku VAT na wszystkie towary i usługi do stawki podstawowej (w Polsce 22 proc.). Polska wchodząc do Unii Europejskiej w 2008 roku zobligowała się do zniesienia obniżonych stawek do końca 2007 roku.
Wybiegiem ratującym 7-procentową stawkę w budownictwie było uchwalenie przez Sejm definicji budownictwa społecznego, która nie zmienia stawki w przypadku mieszkań i domów, które mają określoną wielkość.

Jednak w lipcu KE zaskoczyła swoją elastycznością i zdecydowała, żeby preferencyjne stawki na niektóre towary (w Polsce np: książki, ubranka dla dzieci, usługi gastronomiczne) utrzymać do 2010 roku, a decyzję, co stanie się później, podjąć po dyskusji członków Wspólnoty. Sprawy się jednak skomplikowały.

Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe

Przeciwko decyzji Komisji protestują niektóre kraje starej Europy, które chcą szybszego ograniczenia przynajmniej większości preferencji podatkowych. Niemcy i Dania wskazują, że uprzywilejowanie niektórych krajów nieuczciwie pobudza ich konkurencyjność.

Inna sprawa, na którą wskazują obserwatorzy, to "zemsta" Francuzów po tym, jak w zeszłym roku minister Zyta Gilowska blokowała porozumienie, które pozwalało zachować Francji obniżony VAT na usługi pracochłonne takie jak remonty, czy mycie okien. Dlatego teraz Francja jest przeciwna zachowaniu preferencyjnych stawek VAT w krajach, które 1 maja 2004 dołączyły do UE, chociaż razem z Wielką Brytanią już wcześniej zagwarantowały sobie dożywotnie ulgi na wybrane towary i usługi.

W podobnej sytuacji jak Polska są m. in. Czechy, Słowenia, czy Malta.

Polska ma 7-procentową stawkę podatku VAT na usługi gastronomiczne i budowlano-remontowe, 3-procentową na wybrane produkty spożywcze i zerową na książki oraz czasopisma specjalistyczne.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane