• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska przeciwko genetycznym modyfikacjom

Polska przeciwko genetycznym modyfikacjom
Foto: TVN24.pl Foto: Polska jest przeciwna uwalnianiiu organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska naturalnego

- Będę przekonywał Unię Europejską, aby na terenie całej Wspólnoty obowiązywał zakaz wpuszczania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) - mówił w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko.

Obecnie prawo UE dopuszcza uwalnianie organizmów zmodyfikowanych genetycznie do środowiska. Polska jest temu przeciwna.

- Polska ma być wolna od GMO. Jesteśmy specyficznym krajem. Krajem, który jest unikalny pod względem różnorodności biologicznej, ale musimy zmieniać także całą Europę - powiedział minister na konferencji prasowej.

Minister zwrócił uwagę na fakt niedoinformowania konsumentów o tym, jak silna jest na rynku obecność GMO. Jego zdaniem na opakowaniach żywności modyfikowanej powinna widnieć widoczna informacja.

- Tak długo, jak nie ma pełnych informacji na temat bezpieczeństwa GMO, taką żywność trzeba traktować jako potencjalne zagrożenie - mówił obecny na konferencji prof. Tadeusz Żarski, który od wielu lat zajmuje się problematyką skażeń środowiska.

- Wprawdzie nie ma bezpośrednich dowodów na szkodliwość GMO dla człowieka, to jednak należy zastanowić się już teraz nad konsekwencjami w przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że o ile obecnie uwalniane do środowiska naturalnego rośliny GMO nie spowodowały jeszcze daleko idących zmian w jego różnorodności biologicznej, to nigdy nie wiadomo, co stanie się w przyszłości. To są organizmy żywe i trzeba o tym pamiętać - przekonywał profesor.

Są dowody na szkodliwość gmo

W konferencji wziął także udział dyrektor Instytut for Responsible Technology (USA) Jeffrey M. Smith, autor książki o zagrożeniach związanych z GMO. W swojej publikacji zebrał dostępne dowody potwierdzające szkodliwość żywności produkowanej z GMO.

Przedstawił 65 przypadków zagrożeń dla zdrowia, wywołanych przez żywność zmodyfikowaną genetycznie. Opisane zostały badania naukowe, doniesienia rolników i lekarzy. Żywność GMO - zdaniem Smitha - łączy się z tysiącami przypadków zatruć oraz reakcji alergicznych u ludzi.

Jednym z przykładów, który opisuje, jest pierwsza modyfikowana genetycznie roślina - pomidory z odmiany FlayrSavr. Z 20 szczurów, które karmiono tymi pomidorami, u 7 stwierdzono poważne uszkodzenie żołądka. Smith przedstawia też dowody na to, że GMO uszkadza wątrobę. Natomiast u zwierząt karmionych GMO wywołuje bezpłodność.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane