• rozwiń

Polska pożyczy MFW ok. 6 mld euro

Polska pożyczy MFW 
ok. 6 mld euro
Foto: TVN24 Foto: Rostowski: Polska pożyczy MFW około 6 mld euro

Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że kwota pozostanie w rezerwach NBP, a MFW będzie ciągnął pożyczkę w transzach w miarę potrzeb. Zaznaczył, że w razie konieczności pieniądze jednak wrócą do polskiego banku centralnego.

Minister zapytany w poniedziałek w RMF FM o to, czy pożyczka wyniesie około 6 mld euro, powiedział: - Mówimy o takim rzędzie wielkości. W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami.

I dodał: - Na pewno nie będzie to 10 miliardów.

W rezerwach NBP

Rostowski poinformował też, że pieniądze pozostaną do dyspozycji MFW w rezerwach NBP. - Całość tych pieniędzy będzie (...) w kolejnych transzach ciągnięta, jeżeli MFW uzna, że ma taką potrzebę. (...) Ale proszę pamiętać, że jeżeli sytuacja będzie dużo trudniejsza w Polsce i my byśmy pociągnęli tę dużą, wyższą kwotę - te 30 mld dolarów, do których mamy prawo w MFW, to wtedy MFW automatycznie przestanie ciągnąć z tej puli w NBP. A nawet, gdyby jakaś część tych pieniędzy była pociągnięta, mielibyśmy prawo zwrócić się z prośbą o to, żeby te pieniądze zwrócić NBP - powiedział Rostowski.

Minister podkreślił, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest obecnie najbardziej wiarygodnym pożyczkobiorcą. - Gotowość do udzielenia pożyczki, jeśli się nie mylę, będzie na trzy lata - powiedział Rostowski.

Wspólne działania

Zdaniem Rostowskiego MFW zbierze od krajów europejskich na pewno 150 mld euro wobec zadeklarowanych 200 mld euro. - Ja myślę, że jako część szerszego pakietu działań, z którego część to gigantyczne zwiększenie płynności dla banków komercyjnych przez

Europejski Bank Centralny, to może starczyć - powiedział.

Dodał, że ten mechanizm "raczej już zwiększany nie będzie". - Jest bardziej prawdopodobne, że to, co może trzeba będzie zrobić - dużo bardziej aktywne działanie Europejskiego Banku Centralnego na rynku obligacji państwowych. Ale to nas już w żaden sposób nie dotyczy - stwierdził minister.

Czytaj o ustaleniach unijnego szczytu ws. ratowania strefy euro

SŁOWNIK NA KRYZYS - CZYTAJ

mn//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane