• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska odda Unii 100 mln zł?

Polska 
odda Unii 100 mln zł?
Foto: TVN24 Foto: Polska dostała karę za informatyzację urzędów pracy

Ponad sto milionów złotych kary chce nałożyć na Polskę Komisja Europejska - wynika z audytu, którego wnioski dotarły już do polskiego rządu z Brukseli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Unia zarzuca nam nieprawidłowości przy wydawaniu wspólnotowych pieniędzy na informatyzację urzędów pracy. To pierwsza kara nałożona na Polskę przez Komisję Europejską.

Raport końcowy z audytu przeprowadzonego przez unijnych urzędników dostały już Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wynika z niego, że Komisja chce nałożyć na Polskę dwie kary - mamy zwrócić prawie 50 mln zł, które wydaliśmy na informatyzację urzędów pracy oraz oddać Brukseli 5 proc. wartości umów z innego kontraktu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (ok. 70 mln zł).

Komisja Europejska zarzuca Polsce nieprawidłowości głównie przy procedurach wyłaniania wykonawców przetargów. Chodzi głównie o uchybienia przy zlecaniu prac nad aplikacją Syriusz, która miała być dużą bazą danych o bezrobociu w Polsce. System tworzony był od 2003 roku.

Omijanie procedur

Jak pisze gazeta, urzędnicy z resortu pracy, którzy odpowiadali za tworzenie systemu mieli omijać procedury przetargowe. Wybrana do wykonania projektu firma Sygnity zbudowała aplikację w "zaledwie" siedem dni. Dodatkowo okazało się, że aplikacja nie działa. Ministerstwo Pracy nie komentuje sprawy, powołując się na klauzulę tajności.

Z kolei resort rozwoju regionalnego przyznaje, że zarzuty są poważne i teraz tylko negocjujemy wysokość kary.

mn//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane