• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

"Polska odczuje skutki nadciągającego osłabienia euro"

"Polska odczuje skutki nadciągającego osłabienia euro"
Foto: sxc.hu Foto: Osłabienie europejskiej waluty przewidują analitycy

Analitycy Bank of America Merrill Lynch i Credit Suisse w perspektywie najbliższych trzech miesięcy oczekują osłabienia wspólnej europejskiej waluty, głównie z powodu kondycji Hiszpanii, Włoch i Grecji. Analitycy spodziewają się również osłabienia złotego.

Eksperci Bank of America Merrill Lynch wśród przyczyn osłabienia europejskiej waluty wymieniają kryzys bankowy w Hiszpanii, trudności z finansowaniem długu przez Włochy i Hiszpanie a także niepewność dotyczącą sytuacji gospodarczej w Grecji. "Perspektywa wzrostu gospodarki eurostrefy w drugim półroczu 2012 roku będzie się nadal pogarszać, a we wrześniu zanosi się na kolejną obniżkę głównej stopy procentowej eurolandu i dłuższy okres utrzymywania jej na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc.", napisali w swojej prognozie ekonomiści.

Gorsze prognozy dla złotówki

Analitycy banku Credit Suisse również niepokoją się niekorzystną dynamiką wzrostu gospodarki hiszpańskiej i włoskiej, stwarzającą w ich  odczuciu poważne przeszkody w rządowych planach redukcji deficytu. Credit Suisse nastawiony jest pesymistycznie także wobec walut polskiej waluty. Analitycy banku przewidują że w perspektywie trzech miesięcy złotówka osłabi sie do euro i za europejską walutę będziemy płacić 4,45 zł za euro. Natomiast w perspektywie 12 miesięcy nasza waluta - zdaniem banku - umocni się do poziomu 4,15 zł za euro

Polska gospodarka wystawiona na ryzyko

W uzasadnieniu bank wskazuje, iż Polska wystawiona jest na ryzyko związane ze strefą euro i zależna od zagranicznego kapitału, finansującego stosunkowo wysokie ujemne saldo rachunku obrotów bieżących. "Polska odczuje skutki nadciągającego osłabienia i wzrost ryzyka systemowego eurostrefy" - stwierdzają analitycy Credit Suisse w swych prognozach. Bank nie przewiduje zmian stóp procentowych w Polsce do końca 2012 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane