• rozwiń
  • WIG20 2234.60 +0.03%
  • WIG30 2533.73 +0.09%
  • WIG 58786.48 +0.06%
  • sWIG80 11591.71 +0.18%
  • mWIG40 3753.83 +0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:39

Dostosuj

"Polska nie spełnia żadnego z kryteriów"

"Polska nie spełnia żadnego z kryteriów"

Polska nie spełnia żadnego z kryteriów z Maastricht, niezbędnych do przyjęcia euro - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej.

"W świetle oceny zgodności prawnej oraz wypełnienia kryteriów konwergencji, a także biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki, Komisja uważa, że Polska nie wypełnia warunków przyjęcia euro" - głosi opublikowany w środę tzw. raport konwergencji.

Tylko Estonia

Tych warunków nie spełnia zresztą żaden z innych krajów pozostających poza strefą euro oprócz Estonii, która dostała zielone światło od KE dla przyjęcia wspólnej waluty od 1 stycznia 2011 r.

Polski rząd nie wyznacza obecnie celu daty wejścia do strefy euro, mówiąc o możliwym terminie roku 2015.

Rostowski: My się nie spieszymy

Minister Finansów Jacek Rostowski mówił w środę w radiu Zet, że "kalendarz wchodzenia do strefy euro nie jest priorytetem rządu, choć jest on budowany". Zaznaczył, że rok 2015 jest możliwy, ale do wspólnej waluty Polsce się nie spieszy. - Już od dłuższego czasu mówimy bardzo jasno, że do strefy euro się nie spieszymy. Trzeba umieć elastycznie reagować na różne sytuacje - zaznaczył.

Strefę euro szef resortu finansów porównał do remontowanego domu. - Za te kilka lat, jak strefa euro będzie wzmocniona, pomalowana, już błyszcząca (...), będziemy mogli do niej spokojnie się wprowadzić - skwitował.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane