• rozwiń

Polska na liście MFW. Będą okresowe kontrole systemów finansowych

Polska na liście MFW. Będą okresowe kontrole systemów finansowych
Foto: TVN24 Foto: MFW zaktualizował listę krajów, które będą okresowo kontrolowane

Polska, Dania, Norwegia i Findlandia dołączyły do grona państw, które będą przechodzić okresowe kontrole systemów finansowych - informuje Bloomberg. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował wykaz państw z potencjałem "ryzyka finansowego".

Na liście MFW znajduje się łącznie 29 krajów tworzących "systemowy trzon globalnego systemu finansowego". Zakłada on kontrolę co pięć lat.

Jak podaje MFW, zmiany odzwierciedlają nową metodologię, która większą wagę przykłada do wzajemnych powiązań państw. Kontrole mają na celu uchronienie krajów przed kolejnym kryzysem finansowym.

Lekcja kryzysu

Tzw. Program Oceny Sektora Finansowego powstał w wyniku kryzysu finansowego w Azji. Do 2010 roku był dobrowolny, ale w tym właśnie roku wprowadzono obowiązek dla 25 krajów.

Polska i Finlandia zostały już skontrolowane w ostatnich trzech latach, teraz systemy finansowe tych krajów będą sprawdzane cyklicznie. Kontrola Danii zaplanowana jest na 2014 rok, a w Norwegii na 2015 .

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane