• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Polska może zostać bez rezerw walutowych"

"Polska może zostać bez rezerw walutowych"
Foto: TVN24 Foto: Złotówka może być zagrożona osłabieniem bardziej niż węgierski forint - podaje Reuters

Zagraniczne zadłużenie Polski może zaszkodzić złotemu. Sytuacja jest poważna, bo nasza waluta może być bardziej zagrożona osłabieniem niż węgierski forint, a w razie kryzysu Polska zostanie bez rezerw walutowych - podaje "Parkiet" powołując się na analizę banku J.P. Morgan.

Wśród środkowoeuropejskich walut złoty może być najbardziej zagrożony osłabieniem - wynika z raportu banku J.P Morgan.

W analizie czytamy, że Polska ma mniejszą poduszkę niż Węgry. Poduszkę - czyli rezerwy walutowe powiększone o możliwy do zdobycia kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W razie kryzysu, Polska zostałaby praktycznie bez rezerw walutowych. Mogłaby przy tym liczyć na 13 mld dolarów pożyczki z MFW.

Węgry, Czechy i Rumunia przed nami?

To jednak nie rozwiązuje problemu, bo - jak podaje "Parkiet" - nawet jeśli Polska miałaby spłacić w ciągu roku tylko połowę zadłużenia zagranicznego, to i tak po dodaniu środków z MFW rezerwy Narodowego Banku Polskiego stopniałby z 60 mld dolarów do 4,5 mld. W tym kontekście bank centralny nie miałby wystarczających środków na obronę kursu walutowego, gdy złoty zostanie powiązany z euro w mechanizmie kursowym ERM2.

Zakładając czarny scenariusz, sytuacja Polski byłaby gorsza niż obecnie Węgier, Czech i Rumunii.

Dług wyższy niż rezerwa

Dzieje się tak dlatego, że mamy wielkie zadłużenie zagraniczne, pochodzące jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku, a krótkoterminowe zadłużenie, czyli płatne w ciągu roku przez ostatnie 6 lat wzrosło dwukrotnie w proporcji do całego długu. Zdaniem analityków, realna perspektywa drastycznie słabnącej złotówki byłaby konsekwencją zwiększającego się krótkoterminowego zadłużenia zagranicznego. W połowie tego roku rezerwy walutowe pierwszy raz były mniejsze niż zobowiązania, które należy spłacić do końca 2008 roku - podaje "Parkiet".

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane