• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska mocno rośnie w oczach OECD

Polska mocno rośnie w oczach OECD
Foto: TVN24 Foto: Polska rośnie szybciej niż sądzono

- Polski wzrost gospodarczy w 2009 roku wyniesie 1,4 proc., a w 2010 roku będzie to 2,5 proc. - wynika z najnowszej prognozy OECD. W poprzedniej opublikowanej w czerwcu było to odpowiednio minus 0,4 i plus 0,6 proc.

Wzrost gospodarczy (w Polsce - red.) powinien przyspieszyć w ciągu najbliższych dwóch lat, głównie dzięki inwestycjom napędzanym przez unijne fundusze oraz przygotowaniom do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Wzrost będzie też wspomagany przez poziom stóp procentowych i kurs walutowy, choć te ostatnie czynniki częściowo będą równoważone przez ostrzejsze warunki kredytowe

oecd o polsce

- Wzrost gospodarczy powinien przyspieszyć w ciągu najbliższych dwóch lat, głównie dzięki inwestycjom napędzanym przez unijne fundusze oraz przygotowaniom do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Wzrost będzie też wspomagany przez poziom stóp procentowych i kurs walutowy, choć te ostatnie czynniki częściowo będą równoważone przez ostrzejsze warunki kredytowe - napisano w komunikacie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. - Spodziewamy się, że konsumpcja prywatna pozostanie słaba z powodu niewielkiej dynamiki dochodów oraz zacieśnienia fiskalnego wymaganego przez przepisy konstytucyjne - dodano.

OECD wskazuje jednak na to, że polska gospodarka jeszcze przez pewien czas będzie się rozwijała poniżej swojego potencjału.

Autorzy raportu głównego czynnika ryzyka upatrują w wiarygodności planu konsolidacji fiskalnej.

- Głównym czynnikiem ryzyka dla prognozy, innym niż cykliczne (...) to, w przypadku Polski, wiarygodność planu konsolidacji, który ma pozwolić na wyjście z procedury nadmiernego deficytu - napisano.

Sąsiedzi i świat

Dla porównania Czechy mają skończyć ten rok 4,4 proc. pod kreską, a przyszły - 2 proc. na plusie. OECD szacuje, że gospodarka Słowacji zmniejszy się w tym roku o prawie 6 proc., by w przyszłym roku wyjść 2 proc. na plus. PKB Niemiec zmniejszy się według OECD o niespełna 5 proc., by w przyszłym roku odbić o 1,4 proc. Na Węgrzech ma być najgorzej - w tym roku PKB ma spaść o prawie 7 proc., a w przyszłym - o kolejny jeden proc. Dopiero w roku 2011 Węgrzy mają zanotować ponad 3 proc. wzrostu.

Globalny PKB ma w tym roku spaść o 1,7 proc., a w przyszłym pójść już w górę o 3,4 proc. W strefie euro tegoroczny spadek ma wynieść 4 proc., a przyszłoroczne odbicie o 1 proc. Stany Zjednoczone mają w tym roku skurczyć się o 2,5 proc., a w przyszłym roku o tyle samo wzrosnąć.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane