• rozwiń

Polska minister posądza KE o nadużycie

Polska minister posądza KE o nadużycie
Foto: TVN24 Foto: Grażyna Gęsicka nie zgadza się z wyliczeniami KE

Wykorzystaliśmy 32 proc. z Funduszu Spójności, czy o połowę mniej? - Zależy, kto liczy. Minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką, według której jest to 32 proc., tak oburzyły wyliczenia Komisji Europejskiej, że posądziła ją o nadużycie - pisze "Rzeczpospolita".

Chodzi o podane w poniedziałek w Brukseli informacje, że Polska wykorzystała tylko 16 proc. z Funduszu Spójności (finansowane są z niego inwestycje transportowe i środowiskowe).
- Nie wiem, skąd pochodzą te wyliczenia - oponowała wczoraj minister Gęsicka. - Według danych, które mamy z Komisji, na koniec sierpnia było to prawie 32 proc., zresztą na koniec 2006 roku - aż 24 proc. Podejrzewamy, że w poniedziałek podano stare i do tego zaniżone liczby. To nadużycie - denerwowała się minister.

Jednak rację ma komisja?
Okazuje się jednak, że ze strony komisji nie ma mowy o nadużyciu. Jak dowiedziała się gazeta w Brukseli, różnica wynika z przyjętej metodologii liczenia. KE wzięła pod uwagę tylko płatności z Funduszu Spójności na lata 2004-2006. Dostaliśmy z niego 676 mln euro z przyznanych 4,2 mld euro, a więc 16 proc. Tymczasem strona polska posługuje się wyliczeniami dotyczącymi programów spójnościowych z lat 2000-2006 r. Na ten okres dostaliśmy w sumie 5,6 mld euro, refundacja to prawie 1,8 mld euro, a więc 32 proc.

Urzędnicy w Brukseli podkreślają, że nie jest istotne, jak się liczy. Ważne, że niezależnie od metody Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród dziesięciu nowych członków UE (bez Bułgarii i Rumunii).

Dużo lepiej idzie nam za to wykorzystanie funduszy strukturalnych (z tym Bruksela się zgadza). Na koniec sierpnia do beneficjentów trafiło już 17,8 mld zł, co stanowi 55 proc. pieniędzy przyznanych nam na lata 2004-2006. - Do końca roku chcemy wykorzystać 75 proc. - podkreślała Gęsicka.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane