• rozwiń

"Polska ma dług do spłacenia"

"Polska ma dług do spłacenia"
Foto: TVN CNBC Foto: Profesor Jeffrey David Sachs

Ekonomista, profesor Jeffrey Sachs uważa, że Polska powinna pomagać biednym regionom świata, takim jak Afryka. W wywiadzie dla TVN CNBC Sachs powiedział, że w ten sposób nasz kraj może się odwdzięczyć za pomoc jaką w przeszłości sam otrzymał. Ekonomista ocenił ponadto, że obecnie polska gospodarka ma się dobrze.

- Gdy postulowałem umorzenie długów Polsce, wiedziałem co mówię. Dzięki temu co się stało w latach 90. dziś możecie i powinniście spłacić tę pomoc - mówił w TVN CNBC jeden z najsłynniejszych ekonomistów świata. - Wspierałem Polskę i mówiłem: trzeba pomóc Polsce! i myślę, że teraz przyszedł czas, by Polska także przyczyniła się do pomocy takim regionom jak Afryka. Polska posiada dużo dobrych technologii rolniczych, czy budowlanych. Myślę, że może wnieść duży wkład - podkreślił Sachs.

W rozmowie z TVN CNBC ekonomista zwrócił też uwagę na kwestie mogące wpłynąć na współczesną gospodarkę. - Pytanie brzmi, jaki efekt w najbliższych latach wywrą takie wydarzenia jak podwojenie cen pszenicy, wzrost cen żywności w Chinach, czy ostatnia susza w Australii. Przed nami wiele elementów niepewnych - mówił profesor Sachs pytany o to, czy podziela opinię Alana Greenspana o czekającym nas okresie długiego rozwoju światowej gospodarki.

Jeffrey David Sachs to jeden z najwybitniejszych współczesnych ekonomistów. Jego kuracja, która w kilka miesięcy zahamowała hiperinflację w Boliwii w 1985 roku, przyniosła mu światową sławę. Dzięki temu jego nazwisko dotarło także do Polski, gdzie w 1989 pracował dla "Solidarności". Był głównym twórcą jej projektów ekonomicznych, a także wielkim propagatorem umorzenia długów wobec Polski. Za te zasługi dla Polski prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go w 1999 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

tan

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane