• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska krajem tysiąca gatunków wina

Polska krajem tysiąca gatunków wina
Foto: TVN24.pl Foto: Tysiąc gatunków polskiego wina

Polskie wino będzie legalne. W Brukseli osiągnięto porozumienie i nazwy 'wino' na terenie Unii Europejskiej będzie można używać nie tylko na etykietach wina zrobionego z winogron. Będą też 'wina owocowe'.

- Konsensus został osiągnięty. Zgodziliśmy się, żeby etykietować produkty wytwarzane na bazie innych owoców niż winogrona jako wina owocowe - powiedział Portugalczyk po posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli. Zapowiedział, że portugalskie przewodnictwo przygotuje teraz konkretne poprawki do projektu Komisji Europejskiej, aby w grudniu na kolejnym spotkaniu ministrów rolnictwa "27" zostało przyjęte formalne porozumienie.

W wyjściowej, przedstawionej w lipcu propozycji reformy sektora winnego, Komisja Europejska zaproponowała, by winem można było nazywać tylko alkohol wyprodukowany z winogron. Teraz Warszawa ma zgodę na produkcję popularnego w kraju wina owocowego z jabłek, porzeczek, czy wiśni.

Poza Polską zaprotestowały Niemcy, Szwecja i inne kraje Europy Wschodniej i Północnej, gdzie wina owocowe mają swoją wielowiekową tradycję. Argumentowano, że w wielu krajach Europy nie uprawia się winogron, zaś tradycją jest robienie wina np. z jabłek.


Wśród nierozwiązanych kwestii dotyczących reformy rynku wina pozostaje natomiast wzbogacanie wina cukrem, co także jest w interesie nielicznych polskich producentów wina gronowego na południu Polski. To zabieg stosowany podczas produkcji wina dla zrekompensowania niedostatku słońca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane