• rozwiń

Polska krajem taniego jedzenia

Polska krajem taniego jedzenia
Foto: sxc.hu Foto: Polska jest krajem taniej żywności nieprzetworzonej ale jej ceny gwałtownie rosną

Żywność i napoje bezalkoholowe kosztują w Polsce o 36 proc. taniej niż średnio w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Pod tym względem Polska jest najtańszym krajem UE.

Z zestawienia za rok 2009 wynika, że obok Polski tanimi pod względem żywności krajami są Rumunia i Bułgaria, gdzie ceny też są o ponad 30 proc. niższe niż średnio w UE. Natomiast w Danii ceny są o 40 proc. wyższe niż średnia unijna, co oznacza, że wynoszą ponaddwukrotnie więcej niż w Polsce. Drogo jest także w: Irlandii, Finlandii, Luksemburgu, Austrii, Belgii, Niemczech i Francji.

Norwegia najdroższa dla smakoszy

W rankingu uwzględniono w sumie 500 podobnych artykułów spożywczych z 37 krajów europejskich. Okazało się, że poza UE najtaniej jest w Macedonii (połowa średniej unijnej, czyli jeszcze taniej niż w Polsce) zaś najdrożej w Norwegii, gdzie ceny są średnio trzy razy wyższe niż w Macedonii.

Ze szczegółowej analizy wynika, że w Polsce można kupić najtańsze w całej UE mięso i wędliny (44 proc. taniej niż w UE) oraz nabiał i jajka (37 proc.). Jeśli chodzi o pieczywo, makarony i inne produkty zbożowe, to o kilka procent taniej niż w Polsce jest w Bułgarii. Najtańsze ryby są na Litwie, zaś najdroższe - w Belgii.

Jak palić, to w Albanii

Polska należy do krajów, gdzie papierosy i tytoń są wciąż niemal dwukrotnie tańsze niż średnio w UE (ceny niższe o 48 proc.), choć jeszcze taniej jest w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i Węgrzech. Poza UE, najbardziej atrakcyjne pod tym względem są kraje byłej Jugosławii oraz Albania.

Polska traci natomiast palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o napoje alkoholowe: najtaniej jest w Rumunii, Bułgarii oraz Hiszpanii i na Węgrzech. Najdrożej w Finlandii, Irlandii, Szwecji oraz Danii. W Polsce ceny alkoholu są niższe o 11 proc. niż średnio w UE - wynika ze statystyk Eurostatu.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane