• rozwiń

Polska, kraj milionerów

Polska, kraj milionerów
Foto: TVN24 Foto: Co 14. Polak uważa się za milionera

Aż 7 proc. Polaków ocenia, że posiada majątek wart więcej niż milion złotych. Oznacza to, że w Polsce mamy aż 2 mln milionerów – wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

– Myślę, że ta liczba jest prawdziwa – komentuje psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, który badał warunki i jakość życia Polaków. Według niego Polacy coraz bardziej się bogacą i nie liczą już na to, że manna sama spadnie im z nieba. Zakładają firmy, ciężko pracują i to daje efekty również w postaci rosnących oszczędności.

Nieco ostrożniejszy w szacowaniu liczby polskich milionerów jest dr Krzysztof Jasiecki z Instytutu Socjologii i Filozofii PAN. Dwa lata temu prowadził badania dotyczące najzamożniejszych Polaków. – Wtedy mieliśmy w Polsce 60 tys. rodzin o aktywach przekraczających milion dolarów – mówi i dodaje, że rodzin milionerów „złotowych” było wówczas ok. 100 tys.

Jasiecki zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach standard życia w Polsce znacznie się poprawił. – Dziś milion złotych to już nie jest szokująca kwota ani wielka fortuna – zaznacza. Przyznaje jednak, że milionerów mamy dziś w Polsce znacznie więcej niż dwa lata temu.

Z analiz innych socjologów wynika, że co najmniej 3 proc. dorosłych Polaków ma oszczędności sięgające miliona i więcej złotych. Około pół miliona w gotówce zgromadziło kolejnych 8 – 9 proc. Polaków.

– Głównym miernikiem tego, czy społeczeństwo może odkładać pieniądze, są dane dotyczące liczby osób, których dochody przekraczają trzeci, najwyższy próg podatkowy – mówi prof. Janusz Czapiński. Według danych Ministerstwa Finansów takich podatników było w zeszłym roku ponad 266 tysięcy. – Trzeba jednak pamiętać, że w kontaktach z aparatem skarbowym ludzie, chcąc unikać płacenia wysokich podatków, nie zawsze mówią prawdę – zaznacza.

Z analizy sondażu wynika, że znaczna część pytanych do swojego majątku, oprócz oszczędności gotówkowych, wliczyła wartość posiadanych nieruchomości, przede wszystkim mieszkań.


tea

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane