• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Polska kolej przyspiesza

Polska kolej przyspiesza
Foto: TVN CNBC Biznes/ fot. SXC.hu Foto: "Polacy będą mogli pdróżować z prędkością 200 km/h"

Z Gdańska do Warszawy poniżej 3 godzin? Tak ma być za 2-3 lata. Jednak na superszybkie pociągi zaczekamy znacznie dłużej.

Prezes spółki PKP Intercity Czesław Warsewicz zapowiada, że już niedługo Polacy będą mogli podróżować pociągami poruszającymi się z prędkością 200 km/h.

- Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu na zakup 20 pociągów zespolonych zdolnych do poruszania się z prędkością powyżej 200 km/h. Wymiana taboru i uruchomienie szybkiej kolei może nastąpić w przeciągu 2-3 lat - powiedział Warsewicz.

Prezes PKP Intercity podkreślił, że szybka kolej spełni oczekiwania klientów wobec przewoźnika. - Czas podróży z Warszawy do Gdańska skróci się do 3 godzin - zaznacza Warsewicz.

Ile to będzie kosztowało?

- I etap modernizacji, a więc zakup 20 składów zespolonych zostanie sfinansowany ze środków pozyskanych na giełdzie. Zastosowanie tych składów zwiększy przewozy podróżnych, a co za tym idzie potencjał spółki. To przełoży się na pozytywne wyniki firmy i podniesienie jej wartości - wylicza Warsewicz. Z jego szacunków wynika, że zakup nowych pociągów zamknie się w kwocie 1,5 mld złotych.

Prezes PKP Intercity zaznaczył, że koszt modernizacji taboru nie powinien przełożyć się na ceny biletów. - Jest za wcześnie, żeby mówić o cenach. Jednak chcemy walczyć o klienta jakością i ofertą. Postaramy się nie przerzucać naszych kosztów na pasażera - zapowiedział.

A później 300 km/h

W planach spółki PKP Intercity znajduje się również uruchomienie tras, na których pociągi będą poruszać się z prędkością 300 km/h. Mowa tu o węzłach komunikacyjnych między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Jednak, jak podkreśla Warsewicz, to dalsza perspektywa.

- Do kolei o dużej prędkości musimy się przygotować. To plan na 5-10 lat. W tej chwili będzie to przedmiotem uszczegółowienia. Trzeba pamiętać, że budowa najszybszych kolei w Hiszpanii trwała 9-10 lat - zaznacza prezes PKP Intercity.

mwr//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane