• rozwiń

Polska kapusta na rosyjskie stoły

Polska kapusta na rosyjskie stoły
Foto: TVN24 Foto: Polska sałata, kapusta pekińska, czy pomidory mają szansę znów znaleźć się na rosyjskich stołach

Rosja cofnęła w poniedziałek zakaz importu polskich produktów pochodzenia roślinnego - poinformowała na swojej stronie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji. Zakaz obowiązywał od trzech lat.

Jak podano, przewóz takich produktów na teren Rosji będzie realizowany na podstawie zezwoleń importowych, wydawanych przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji.

Ponadto konieczne będzie posiadanie certyfikatów fitosanitarnych, zatwierdzanych przez polską Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz informacji o pestycydach, wykorzystywanych przy produkcji i przechowywaniu żywności (z podaniem ostatniej daty ich użycia).

Władze rosyjskie wyznaczyły przejścia graniczne, przez które można

wwozić polskie produkty (m.in. Iwanogorod, Suzemka, Krasnyj Kamień oraz port morski i lotniczy w Kaliningradzie).

Trzy lata embarga

Rosja wprowadziła zakaz importu z Polski produktów pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji uzasadniała decyzję "masowym naruszaniem przez stronę polską rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach produktów uprawy roślin".

Jak wtedy twierdzono, w polskiej sałacie czy jabłkach rosyjskie kontrole wykrywały zbyt duże pozostałości pestycydów i innych środków ochrony roślin. W tym samym czasie wprowadzone zostało embargo na import polskiego mięsa. Były to pierwsze problemy na linii Warszawa-Moskwa, z jakimi musiał się borykać zaraz po objęciu władzy rząd PiS.

Zniesienie embarga na mięso nastąpiło dopiero po zmianie władzy w Polsce jesienią 2008 roku.

Zapowiadano wówczas, że podobny krok w odniesieniu do produktów roślinnych jest tylko kwestią czasu. W marcu ministrowie rolnictwa obu krajów podpisali odpowiednie memorandum w tej sprawie, faktyczne zniesienie ograniczeń wciąż jednak nie następowało.

Informacja o zniesieniu embarga na polskie produkty roślinne zbiegła się w czasie z doniesieniem o polskiej zgodzie na unijne rozmowy w sprawie ramowej umowy o wzajemnych stosunkach.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane