• rozwiń
  • WIG20 2234.72 +0.38%
  • WIG30 2530.05 +0.26%
  • WIG 58738.93 +0.20%
  • sWIG80 11612.90 +0.22%
  • mWIG40 3733.52 -0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:52

Dostosuj

"Polska jest globalnym graczem"

"Polska jest globalnym graczem"
Foto: sxc.hu Foto: Dyrektor w BŚ chwali Polskę

"Polska jest globalnym graczem i musi zacząć się tak zachowywać" - pisze dla portalu EUobserver dyrektor zarządzająca w Banku Światowym Ngozi Okonjo-Iweala, wychwalając wyniki gospodarcze Polski i stawiając ją za wzór krajom rozwijającym się.

"Kiedy Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w tym roku, zajmie centralne miejsce na scenie. Będzie odpowiadać za zarządzanie najsilniejszym związkiem narodów. I będzie mieć okazję, by kształtować przyszłość milionów na świecie" - napisała Ngozi Okonjo-Iweala w obszernym komentarzu o Polsce.

Przypomina w nim, że rok temu, kiedy Europa wciąż była w recesji, dochód na osobę w Polsce wzrósł do ponad 12 196 dol. "Bez fanfar i rozgłosu Polska przystąpiła do grupy krajów zakwalifikowanych przez Bank Światowy, jako gospodarki wysokodochodowe" - pisze Ngozi Okonjo-Iweala.

20 lat ekspansji

Była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii dodaje, że Polska nie tylko była jedynym krajem UE, który uniknął recesji w 2009 r., ale też "zanotował najdłuższy okres nieprzerwanego wzrostu gospodarczego spośród byłych komunistycznych krajów Europy i Azji środkowej".

Jej zdaniem 2011 będzie dla Polski już dwudziestym z rzędu rokiem "ekspansji gospodarczej". W tym czasie przeciętny dochód na poziomie ok. 2 tys. dol. w 1990 roku wzrósł do ok. 12,5 tys. dol. dziś - podkreśla dyrektor zarządzająca w Banku Światowym.

Zastrzega, że wiele musi jednak jeszcze zostać w Polsce zrobione: deficyt finansów publicznych musi być ograniczony, stopa zatrudnienia podwyższona, a rynki pracy bardziej elastyczne.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane