• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska jedyna ze wzrostem w UE

Polska jedyna ze wzrostem w UE
Foto: sxc.hu Foto: Polska jako jedyna w UE ma wzrost gospodarczy

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który utrzymał wzrost gospodarczy. - Jeśli nawet widmo recesji jest tu obecne, to eksperci są zgodni co do tego, że ten ważny rynek powinien pozostać w miarę bezpieczny wobec kryzysu - pisze agencja AFP.

Agencja przytacza opinie ekspertów, w tym ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Marka Allena, który podkreśla, że "Polska w chwili, gdy znalazła się twarzą w twarz z kryzysem, była w lepszej sytuacji niż wiele innych państw".

- Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy sprawy będą ewoluowały w dobrą czy złą stronę. Wiemy jednak, że dane dotyczące Polski prezentują się lepiej niż w większości państw regionu - ocenił Allen.

Nie daliśmy się ponieść

Allen przypomniał, że ekspansja kredytowa nad Wisłą była o wiele wolniejsza niż w innych krajach. W Polsce nie było także eksplozji cen aktywów. Podkreślił przy tym, że w Polsce utrzymywana jest rygorystyczna polityka budżetowa.

- Wartość złotego obniżyła się o 30 proc., co dobrze zamortyzowało szok dla eksporterów - powiedział agencji AFP przedstawiciel duńskiego banku Danske Bank Lars Christensen.

Zdaniem ekspertów, dalsze wyniki gospodarcze Polski zależą w znaczącym stopniu od ożywienia w Niemczech, a także zmian w rozmiarach bezrobocia, które ma ważny wpływ na spożycie wewnętrzne. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 10,7 proc. i może sięgnąć 12,5 proc. w grudniu - pisze AFP.

nsz/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane