• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Polska i Węgry mogą dołączyć do twardego jądra UE"

Niemcy i Francja są zdeterminowane, by umocnić eurogrupę nawet za cenę pozostawienia na uboczu peryferii UE - pisze we wtorek francuski dziennik "Le Figaro". Według gazety, Polska i Węgry mogłyby jednak dołączyć do "twardego jądra" Unii Europejskiej, skupionego wokół eurolandu.

W komentarzach po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Paryżu, centroprawicowa gazeta podkreśla, że w obliczu widma rozpadu eurogrupy przywódcy obu państw są zdecydowani na przyspieszenie rozwoju "Europy wielu prędkości".

Gazeta zauważa, że "dwadzieścia miesięcy po greckim alarmie Sarkozy i Merkel zdecydowali się oficjalnie zmienić strategię", skupiając się "bardziej na wzmocnieniu centrum niż na obronie peryferii". Według dziennika, dalszy podział Europy może zostać przesądzony już w przyszły piątek po końcowej deklaracji brukselskiego szczytu w sprawie uzdrowienia sytuacji w eurogrupie.

"W Europie mogą od tej pory pojawić się nowe koncentryczne kręgi: jeden wokół unii +27+, drugi - wokół eurogrupy, czyli twardego jądra, wokół Francji i Niemiec, którego obwód pozostaje wciąż do zdefiniowania" - dodaje "Le Figaro". Zauważa następnie, że niektóre państwa spoza strefy euro chciałyby dołączyć do tego drugiego kręgu.

Według "Le Figaro", "jeśli formuła zmiany traktatu w +27+ skończy się fiaskiem, do państw eurogrupy mogłyby dołączyć Polska czy Węgry", jako państwa, które chciałyby w przyszłości przyjąć wspólną walutę.

Dwie koncepcje

Jak podkreślił w poniedziałek Sarkozy, Francja i Niemcy "preferują" zmianę traktatu europejskiego przez wszystkie 27 państw UE, aby wzmocnić dyscyplinę finansową w eurogrupie. Paryż i Berlin zaznaczają jednak, że jeśli takie wyjście okaże się zbyt trudne, możliwa jest umowa w gronie eurogrupy, rozszerzonej o niektóre inne państwa UE spoza niej.

Modyfikacje zakładałyby automatyczne kary dla państw strefy euro, które nie będą przestrzegać zasady 3-procentowego deficytu finansów publicznych.

Paryż i Berlin oczekują, że do marca przyszłego roku państwa strefy euro porozumieją się co do zmian traktatów unijnych.

bgr/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane