• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska i Litwa: Unia energetyczna

Polska i Litwa: Unia energetyczna
Foto: TVN24 Foto: Mostu energetyczny połączy Polskę z Litwą

W obecności prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Litwy Valdasa Adamkusa, prezesi spółek PSE Operator i Lietuvos Energija podpisali umowę o powołaniu spółki, która zajmie się przygotowaniem inwestycji mostu energetycznego łączącego oba kraje.

W uroczystym podpisaniu umowy, które odbyło się w Warszawie uczestniczyli również polski wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i minister gospodarki Litwy Vytas Navickas. Firmę powołali do życia prezesi operatorów systemów przesyłowych Polski i Litwy. Przygotuje ona analizy i koszty przyszłego połączenia systemów energetycznych obu krajów.

Jak powiedział Lech Kaczyński, sprawa mostu energetycznego, ma wymiar zarówno współpracy między Polską a Litwą, współpracy krajów nadbałtyckich, jak i współpracy w ramach UE. - To wydarzenie jest jednym z kamieni węgielnych nie tylko na rzecz obu narodów, ale i całej Europy - powiedział prezydent Valdas Adamkus. - To jest krok dla przyszłości, krok, który historia doceni - podkreślił.

Jak wyjaśnił dziennikarzom prof. Andrzej Mielczarski, unijny koordynator ds. połączeń Polska-Litwa, nowo powołana spółka przeanalizuje różne warianty budowy połączenia energetycznego. Zdaniem profesora, choć nie jest jeszcze znany potencjał nowego połączenia, most mógłby zapobiec ewentualnej awarii systemu na dużym obszarze, szczególnie w północno-wschodniej Polsce.

Most ma połączyć litewskie miasto Alytus (Olita) i polski Ełk i jest na liście unijnych priorytetów w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Zakończenie wartej około 250 mln euro inwestycji przewidziane jest do 2012 roku.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane