• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska hotelem stanie

Polska hotelem stanie
Foto: TVN24 Foto: Nowo powstające hotele mają być dostępne dla jak największej liczby osób

Do 2012 roku w Polsce będzie przybywało po 100 hoteli rocznie, na które inwestorzy wydadzą ponad 4 mld złotych. W zamyśle mają służyć nie tylko kibicom podczas Euro 2012, ale i coraz zamożniejszym Polakom - czytamy w "Rzeczpospolitej.

W tym roku wartość inwestycji w nowe obiekty zakwaterowania (czyli hotele, motele, pensjonaty, schroniska) powinna przekroczyć pół miliarda złotych, czyli o 16,5 proc. większa niż rok wcześniej - ocenia w swym najnowszym raporcie doradcza firma PMR.

Pokojowa posucha
- Jesteśmy w ogonie Europy pod względem liczby miejsc w hotelach i pensjonatach na mieszkańca. Sytuacja ta w najbliższych latach musi się zmienić i będzie to zasługa nie tylko Euro 2012, ale i wzrostu zamożności Polaków - mówi Bartłomiej Sosna z PMR, koordynator raportu o budownictwie hotelowym w Polsce.

Do największych przyszłych inwestorów, obok Orbisu, PMR zalicza konsorcjum Louvre Hotels i Warimpeksu, sieć InterContinental, Chaber i Comfort Express. Znaczący rozwój planują też Hilton oraz Qubus. Większość sieci chce lokować obiekty w dużych miastach. - W centrum zainteresowania naszej firmy znajdują się m.in. Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań i Gdańsk - wylicza Wolfgang Neuman, prezydent Hilton Europa i Afryka.

Hostel przed hotelem
Według raportu, w 2012 roku wartość inwestycji w nowe hotele, pensjonaty i schroniska zbliży się do 1,1 mld zł. Do tego czasu przybędzie nam ok. 550 obiektów noclegowych. W większości będą to hotele dwu- i trzygwiazdkowe.

- Jest duże zapotrzebowanie na hotele tańsze, w których pokój kosztuje 100 - 180 zł. Właśnie na takie teraz stawiamy. Chcemy przyciągnąć klientów, którzy dotąd nie korzystali z hoteli, tylko na przykład z kempingów i schronisk - mówi Jean-Phillipe Savoye, prezes Orbisu. Firma na nowe obiekty i renowację starych wyda do 2012 r. 1,4 mld zł.

- Chcemy rozwijać hotele pod marką Chaber w całej Polsce, zarówno przy trasach komunikacyjnych, jak i w miejscowościach wypoczynkowych - deklaruje Krzysztof Milski, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa. PIH w oparciu o franczyzę może utworzyć w ciągu dziesięciu lat nawet 500 Chabrów.

Dynamiczny rozwój bazy noclegowej w kurortach potwierdzają też agencje nieruchomości. - Zainteresowanie pensjonatami oraz gruntami podbudowę obiektu turystycznego w Sudetach jest ostatnio ogromne. Gminy w swoich planach zagospodarowania przestrzennego zaplanowały za mało miejsc pod budowę tego typu obiektów - mówi Jerzy Szymański z Krajowej Giełdy Nieruchomości, agencji z Kłodzka. Z jej danych wynika, że grunty podbudowę hoteli i pensjonatów podrożały w Sudetach od ubiegłego roku o 50 - 100 proc., a gotowe pensjonaty o 10 - 20 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane