• rozwiń

Polska gospodarka znów zaskoczyła

Polska gospodarka znów zaskoczyła
Foto: TVN CNBC Foto: Polski przemysł znów zaskakuje

Miało być ostre hamowanie, a jest niemal takie same tempo. - Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rok do roku i 13 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły, że po sierpniowym rocznym wzroście o 8,1 proc. wrześniowy wyniesie niecałe pięć.

Już sierpniowy wzrost był dla ekspertów niemałym zaskoczeniem. Mówiło się o jednorazowym łucie szczęścia i co do wrześniowych danych, zwłaszcza w świetle hamowania globalnej gospodarki, nie pozostawiano złudzeń. Okazało się, że znów niesłusznie.

Produkcja sprzedana przemysłu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła pozytywnie. Jej roczna dynamika wyhamowała we wrześniu tylko nieznacznie i wyniosła 7,7 proc. rok do roku wobec wzrostu 8,1 proc. rok do roku w sierpniu, co było wynikiem wyższym niż nawet nasz optymistyczny szacunek

produkcja millenium

- Produkcja sprzedana przemysłu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła pozytywnie. Jej roczna dynamika wyhamowała we wrześniu tylko nieznacznie i wyniosła 7,7 proc. rok do roku wobec wzrostu 8,1 proc. rok do roku w sierpniu, co było wynikiem wyższym niż nawet nasz optymistyczny szacunek. Nieco słabsza dynamika jest efektem ustąpienia korzystnego efektu dni roboczych, który miał miejsce w sierpniu. Dane po wyeliminowaniu wahań sezonowych potwierdziły dobre wyniki przemysł - napisali w komentarzu po publikacji danych analitycy Millennium Banku.

Zaskoczony jest również Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego w PKPP Lewiatan.
- Od czerwca 2009 roku aż do kwietnia-maja 2011 zdecydowanie każdy miesiąc był lepszy od poprzedniego i ten trend pozytywny załamał się latem. Teraz te informacje o produkcji przemysłowej są trochę sprzeczne, bo pokazują jak gdyby ten pozytywny trend się jednak utrzymał. Musimy poczekać miesiąc, dwa i zobaczymy, czyje na wierzchu - stwierdził.

Siła rozpędu

Według ekspertów banku dobrym wynikom produkcji może sprzyjać słaby złoty i zawarte wcześniej umowy.
- Dane o indeksie PMI wskazały na wyhamowanie nowych zamówień, ale prawdopodobnie polskie firmy posiadają wciąż rozbudowany portfel złożonych już zamówień, które są przez polskie firmy realizowane - zauważają analitycy Millennium.

Podobnie uważa Konrad Soszyński, ekonomista z BGŻ.
- Myślę, że to dalej są efekty jednorazowe. Trudno mi uwierzyć, że przedsiębiorstwa jednocześnie spodziewają się zwiększenia produkcji i tną zatrudnienie. To są raczej kwestie wywiązywania się ze starych kontraktów, a to nie jest prognostyk na przyszłość. Firmy musiały juz dość długo spodziewać się spadku aktywności, skoro zdecydowały się na zmniejszenie zatrudnienia w tym miesiącu i poprzednim - powiedział w TVN CNBC.

Będzie gorzej, ale bez dramatu?

Wyhamowanie koniunktury jest nieuniknione, choć powinno być ono nie tak głębokie jak w roku 2009

millennium o wzroście

Eksperci Millenium podkreślają, że lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej nie zmieniają oceny perspektyw na przyszłość, która w dalszym ciągu pozostaje niepewna.
- Wyhamowanie koniunktury jest nieuniknione, choć powinno być ono nie tak głębokie jak w roku 2009. Utrzymujemy nasze prognozy wzrostu gospodarczego, który w tym roku wyniesie 4,0 proc., natomiast w przyszłym wyhamuje do 3,2 proc. W samym trzecim kwartale dynamika PKB powinna wyhamować tylko nieznacznie w stosunku do 4,3 proc. w drugim kwartale - napisano.

Ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak powiedział natomiast, że spodziewa się, iż w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej może sytuować się na poziomach zbliżonych do odczytu wrześniowego lub nieco niższych.
- Szacujemy, że na koniec roku tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie równe około czterech proc. Brak perspektyw istotnego przyspieszenia wzrostu produkcji w średnim okresie oraz związane z tym faktem malejące wykorzystanie mocy wytwórczych będzie negatywnie wpływać na aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw oraz na popyt na pracę - stwierdził.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane