• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska gospodarka zaskakuje. Analitycy tego nie przewidzieli

Dobre dane z polskiej gospodarki Odtwórz: Dobre dane z polskiej gospodarki
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Analitycy spodziewali się, że wzrost PKB wyniesie 2,8 proc. | Video: Dobre dane z polskiej gospodarki

W trzecim kwartale 2014 r. PKB wzrósł o 3,3 proc. rok do roku - ogłosił w piątek GUS w tzw. szybkim szacunku. Urząd skorygował też dane za drugi kwartał br. - podał, że PKB w tym czasie zwiększył się o 3,5 proc. rdr, a nie jak wcześniej szacowano o 3,3 proc.

Wcześniej ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP, przewidywali, że nasza gospodarka rozwijała się w tempie nieprzekraczającym 3 proc. Rynkowe prognozy opracowane przez PAP na podstawie opinii ekonomistów mówiły o wzroście PKB w III kwartale o 2,8 proc.

Pozytywne dane

"W III kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc." - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak podkreślił główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor, dynamika PKB po wyeliminowaniu wahań sezonowych wyniosła 0,9 proc. wobec poprzedniego kwartału. Oznacza to, że PKB rósł szybciej niż w drugim kwartale (0,7 proc. kwartał do kwartału).

- Mimo, że na razie nie znamy struktury wzrostu, dane są jednoznacznie pozytywne. Do tak dobrego wyniku przyczynił się przede wszystkim silny popyt krajowy (zarówno inwestycyjny jak i konsumpcyjny), wspierany niezłym wynikiem eksportu - zaznaczył Kaczor. Z punktu widzenia polityki monetarnej dane GUS pokazują, że obecny poziom stóp procentowych może pozostać niezmieniony przez dłuższy czas - dodał bankowiec.

Nie będzie kolejnej obniżki stóp?

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że w drugim kwartale br. nie było jeszcze spowolnienia gospodarczego, a wyhamowanie dynamiki PKB w trzecim kwartale br. jest nieznaczne. - Tempo wzrostu PKB pozostaje nadal znacznie wyższe w porównaniu z okresem przyspieszenia gospodarczego w trzecim i czwartym kwartale 2013 r. - zaznaczyła Kurtek.

Zdaniem Kurtek tempo wzrostu PKB w całym 2014 r. wyniesie ok. 3.4 proc. Ekonomistka spodziewa się, że ostatni kwartał br. nie przyniesie odczytu PKB gorszego od tego z trzeciego kwartału. - Jest szansa, że będzie ono nawet nieznacznie wyższe - dodała.

- Piątkowy odczyt PKB raczej gasi oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych już w grudniu. Ważne będą jednak jeszcze dane dotyczące październikowej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz grudniowy wskaźnik PMI - konkluduje Kurtek.

Duże zaskoczenie

Zaskoczenia szacunkami GUS nie ukrywał ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak. - Dane GUS są dużym zaskoczeniem, dla mnie największym jest to, że mamy przyspieszenie PKB w ujęciu kwartalnym. Podany wskaźnik kwartalny jest według nowej metodologii, czyli ESA2010, więc nikt na rynku nie ma danych historycznych, ciężko więc wyrokować co stało za tym odczytem - powiedział ekonomista Pekao.

- Dla mnie jednak "głównym podejrzanym" jest eksport netto, który mógł wspierać naszą gospodarkę w minionym kwartale. Aby jednak poznać strukturę PKB w III kwartale, musimy wstrzymać się do końca miesiąca, gdy poda je GUS - dodał.

Pełne dane o PKB w III kwartale 2014 r. GUS poda 28 listopada o godz. 10.00.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z rynków

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane