• rozwiń
  • WIG20 2180.41 +0.23%
  • WIG30 2508.86 +0.36%
  • WIG 56594.36 +0.49%
  • sWIG80 11495.11 -0.49%
  • mWIG40 3911.98 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:40

Dostosuj

"Polska gospodarka bardziej odporna niż niemiecka"

"Polska gospodarka bardziej odporna niż niemiecka"
Foto: sxc.hu Foto: Polski przemysł odporny na kryzys?

Polska gospodarka jest bardziej odporna na globalne spowolnienie, niż niemiecka - uważają eksperci Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W kryzysowych warunkach najlepiej będą sobie radzić nasza branża chemiczna, budowlana i IT.

Według raportu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), pomimo obiegowych opinii o zagrożeniach dla polskiej branży budowlanej, jej dynamika do trzeciego kwartału 2008 r. włącznie była "imponująca i nadal powinna wyprzedzać dynamikę innych branż usługowych i produkcyjnych". Podano, że produkcja polskiej branży budowlano-montażowej w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2008 r. wyniosła 58,4 miliardów zł. Z kolei w branży konsultingowej należy się liczyć ze zwolnieniami rzędu 30 proc.

Słabnie natomiast dynamika cen za roboty budowlano-montażowe, a wraz z nią zatrudnienie i wynagrodzenia w branży. W 2009 r. dynamika branży nadal będzie wyprzedzać dynamikę w innych branżach usługowych i produkcyjnych, jednak nie tak znacząco, jak w ubiegłym roku.

Niemcy w dołku

"Z uwagi na stopień powiązań gospodarczych, m. in. poprzez nieodporną na globalne spowolnienie gospodarkę niemiecką, kryzys przenosi się do Polski. Jak wynika z opublikowanego w styczniu 2009 r. raportu kwartalnego Związku Przemysłu Niemieckiego, nastroje niemieckich przedsiębiorców pozostają na rekordowo niskim poziomie z uwagi na dramatyczny spadek zamówień, m. in. wskutek załamania popytu zagranicznego" - ocenia, cytowany w raporcie, dyrektor generalny AHK Polska Lars Bosse.

Niemcy są największym partnerem handlowym Polski, odbiorcą 1/4 polskiego eksportu i jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane