• rozwiń
  • WIG20 2249.60 -0.26%
  • WIG30 2547.09 -0.18%
  • WIG 59132.93 -0.10%
  • sWIG80 11579.52 +0.30%
  • mWIG40 3778.60 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:38

Dostosuj

Polska gorączka złota

Polska gorączka złota
Foto: TVN24 Foto: Ogromny popyt na złoto powoduje wzrost jego ceny. Czy niedługo będzie najwyższa w historii?

Firmy handlujące złotem przeżywają w ostatnich tygodniach oblężenie. Schodzą sztaby, złote monety i biżuteria, czyli wszystko, co może zostać substytutem pieniądza, do którego inwestorzy tracą już zaufanie.

Raiffeisen Bank prowadzi sprzedaż złota od trzech lat. Sprzedaje całe sztaby, w ofercie ma też złote monety. - Nigdy nie przeżyliśmy takiego wzrostu zainteresowania jak ostatnio. W ciągu dwóch miesięcy sprzedaż wzrosła o 200 proc. I to pomimo tego, że ceny bez przerwy rosną - mówi "Dz" przedstawiciel banku Andrzej Romanowicz.

1300 USD za uncję?

Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha, nie ma wątpliwości, że wraz ze pojawianiem się paniki cena złota nadal będzie rosła. - Ogromny popyt na kruszec sprawia, że w niezbyt odległej perspektywie należy się spodziewać przekroczenia bariery 1000 dol. za uncję.

Na wirtualnym rynku obligacji i akcji sztabka złota to realna wartość, którą można wziąć do ręki. W chwilach kryzysu jest naturalnym środkiem płatniczym, nietracącym na wartości - mówi.

Wojciech Gołębiewski z Domu Maklerskiego IDM przewiduje wręcz, że w ciągu tygodnia cena uncji może przekroczyć nawet 1300 dol. Byłby to rekord wszechczasów.

Jubilerzy zacierają ręce

Zapotrzebowanie na złoto jest tak duże, że firma jubilerska W. Kruk zdecydowała się na dodatkowe uruchomienie sprzedaży innego szlachetnego kruszcu, platyny. - W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy wzmożone zainteresowanie naszymi wyrobami. Trzykrotnie wzrosła liczba poprzedzających transakcje zapytań o nasze produkty - mówi przedstawiciel firmy Artur Niewrzędowski.

Przeczytaj, w co jeszcze inwestują Polacy w czasach kryzysu

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane