• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska giełda podbije Czechy?

Polska giełda podbije Czechy?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2210SOBOLEWSKI.avi

Po porażce przy przejęciu giełdy w Pradze warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozważa inne projekty na rynku czeskim. - Możemy na przekład stworzyć konkurencyjny rynek - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes GPW Ludwik Sobolewski.

- Z dzisiejszych informacji wynika, że akcjonariusze giełdy w Pradze wybrali giełdę wiedeńską. Jest to wybór, który w moim przekonaniu będzie oznaczał kontynuację stagnacji, jeśli chodzi o giełdę w Pradze, a może nawet być początkiem upadku tej giełdy - powiedział Sobolewski.

- To w sposób oczywisty tworzy pewną przestrzeń biznesową dla giełdy warszawskiej. My w żadnym wypadku nie odpuszczamy Czech, a nawet wręcz przeciwnie - dodał tajemniczo.

Na pytanie, czy warszawska giełda zastanawia się nad inwestycją typu greenfield i budową konkurencyjnego rynku w Czechach, odpowiedział: - To jedna z ewentualności, które rozważamy, bo jest potencjał gospodarzy i trzeba go wykorzystywać. Dodał, że w Unii Europejskiej tego typu rozwiązania są poważnie analizowane, a nawet są realizowane tego typu projekty.

Wiedeń bierze Pragę

Przedstawiciele giełdy w Wiedniu poinformowali w środę, że wiedeńska giełda papierów wartościowych i grupa akcjonariuszy giełdy w Pradze (BCPP) osiągnęły porozumienie w sprawie warunków przejęcia przez Austriaków większościowego pakietu BCPP. Transakcja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez odpowiednie urzędy nadzorcze.

Strony nie ujawniły wielkości i wartości pakietu, jaki przejmie giełda w Wiedniu. Wartość BCPP jest szacowana na 5-10 mld czeskich koron. W tym roku w czerwcu giełda w Wiedniu nabyła pakiet większościowy giełdy papierów wartościowych w Ljubljanie.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane