• rozwiń

Polska giełda kupi praską?

Polska giełda zamierza kupić kontrolny pakiet akcji giełdy w Pradze. To zapowiadany od miesięcy krok, który uczyni Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jedną z mocniejszych giełd w regionie. W najbliższych dniach złożymy ofertę przejęcia kontroli nad giełdą w Pradze - zapowiedział w radiu PiN prezes GPW Ludwik Sobolewski.

- Nie wyobrażam sobie, by giełda warszawska, która ma aspiracje do tego, by być ważną giełdą w regionie, mogła postąpić inaczej - powiedział prezes Sobolewski.

- To będzie oferta z pewną strategią dla parkietu w Pradze. Chcielibyśmy, by została odebrana jako oferta przyjazna. To oferta przejęcia kontroli nad giełdą w Pradze i budowy tam rynku - dodał.

Jego zdaniem są pewne szanse na wygraną.

Kręte drogi zamierzonego zakupu

Przejęcie większościowego pakietu w Pradze ma na trwałe zdecydować o przewodnictwie Warszawy wśród giełd w Europie Środkowej. Wartość transakcji szacowana jest na 100 mln euro.

W sierpniu generalny dyrektor domu maklerskiego Patria Finance Jan Klenor obiecywał przyszłemu właścicielowi ponad 90 procent akcji czeskiego parkietu. Wśród najbardziej zainteresowanych zakupem wymieniana była giełda warszawska.

GPW została jednak wyeliminowana ze starań o czeski parkiet ze względu na to, że jest giełdą państwową. - To będzie oferta, którą złożymy poza tym procesem, bo w procesie nie możemy uczestniczyć z powodów formalnych - wyjaśniał Sobolewski.

Spółka Patria Finance posiada niemal co czwartą akcję praskiej giełdy i jest jej największym udziałowcem. Niedawno zainicjowała przygotowania do transakcji, do której mogłoby dojść jeszcze przed końcem roku.

Według stanu z końca czerwca 2008 roku, na praskiej giełdzie notowane były 33 spółki, a kapitalizacja wszystkich firm sięgała 77 mld euro.

lad/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane