• rozwiń

Polska giełda inwestuje w ukraiński rynek akcji

Polska giełda inwestuje w ukraiński rynek akcji
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Szef GPW Ludwik Sobolewski o zakupie Innexu

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie kupiła 25 proc. udziałów w ukraińskiej giełdzie Innex - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes GPW Ludwik Sobolewski.

- Właśnie zamknęliśmy z sukcesem transakcję dotyczącą jednej z giełd papierów wartościowych funkcjonujących na Ukrainie. GPW stała się posiadaczem pakietu akcji Innexu i jest obecnie właścicielem 25 proc. akcji tej giełdy" - powiedział. - To satysfakcjonujące, że okazaliśmy się inwestorem dobrze ocenionym i docenionym przez akcjonariuszy Innexu - dodał. Nie poinformował jednak, jaka była wartość transakcji.

Zdaniem Sobolewskiego, transakcja ta wpisuje się w ramy strategii GPW wobec kluczowych rynków w Europie Środkowej i Wschodniej.
- Chodzi nam o to, by budować dobre relacje z tymi rynkami, rozwijać tamtejszą infrastrukturę, żeby przyczyniać się do wprowadzenia tam uregulowań, które mogą tworzyć przepływy kapitałowe między Ukrainą a Polską - powiedział prezes GPW.

Ukraińskie firmy chcą kapitału z Polski

Ukraiński rynek kapitałowy jest we wczesnej fazie rozwoju, dlatego transakcja ma również umożliwić ukraińskim przedsiębiorstwom dostęp do warszawskiej GPW.
- Będziemy umacniać ten rynek i nadal promować Warszawę jako miejsce finansowania dla firm ukraińskich - powiedział Sobolewski.

Tymczasem warszawska giełda ma sama być prywatyzowana. Pracuje teraz nad prospektem emisyjnym i chce, żeby był on gotowy do końca sierpnia. Zdaniem specjalistów, prywatyzacja GPW ułatwi jej regionalną ekspansję. Przegrywa ją teraz z rynkami skandynawskimi dlatego, że nikt nie chce sprzedawać akcji inwestorowi, którego właścicielem jest polski skarb państwa.

Skala sukcesu

Michał Chyczewski, wiceminister Skarbu Państwa chwali przedsięwzięcie GPW.

- Ponad 96 procent ukraińskiego kapitału skoncentrowane jest na PFTS-ie, największej ukraińskiej giełdzie. Jednak o nabyciu akcji tej instytucji nie ma nawet mowy, bo to nawet nie jest spółka, lecz spółdzielnia - twierdzi wiceminister. - Stąd przejęcie Innexu, który ma znaczących inwestorów - jak Donbas - daje szansę na rozwijanie rynku kapitałowego Polski na Ukrainie - ocenia Chyczewski.

Polski sukces jest jednak bardzo umiarkowany - uważa Marek Zuber z Dexus Partners: - Rynek kapitałowy na Ukrainie jest słaby, a większość obrotu ma ta giełda, której nie kupiliśmy - komentuje Zuber w TVN CNBC Biznes. - Jeśli już kupować pakiet akcji podobnej instytucji, to powinna to być giełda w Wiedniu, a nie malutka giełda na Ukrainie - dodaje ekspert.

mkg/el ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane