• rozwiń

Polska firma wymyśliła superszpiega

Polska firma wymyśliła superszpiega
Foto: WB Electronics Foto: Bezzałogowy samolot rozpoznawczy firmy z Ożarowa

Polska prywatna spółka WB Electronics z Ożarowa weszła do elitarnego grona producentów bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Złamała tym samym monopol amerykańsko-izraelski - pisze "Rzeczpospolita".

Wymyślona przez młodych inżynierów z Ożarowa unikalna technologia precyzyjnego namierzania i wskazywania celów dla artylerii daje polskim bezpilotowcom przewagę.

Bezzałogowe systemy FlyEye już służą polskim żołnierzom w operacjach bojowych. Cichy, wyposażony w elektroniczną głowicę optyczną, miniaturowy, zdalnie sterowany powietrzny zwiadowca lokalizuje potencjalne cele z dokładnością do 10 metrów.

- Interesujące kontrakty są tylko kwestią czasu - ocenia Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.

Zdalnie sterowane samoloty i pojazdy

W końcu tego miesiąca w parku technologicznym Nowe Gliwice WBE otworzy centrum projektowania i produkcji bezpilotowców, gdzie pod marką Flytronic powstawać będą nie tylko samoloty szpiegowskie, ale również technologie zdalnego sterowania wojskowymi robotami i pojazdami.

Inżynierowie z Flytronic pracują właśnie nad dofinansowanym przez Unię Europejską projektem zdalnie sterowanego średniego samolotu obserwacyjnego, który mógłby dozorować linie energetyczne, rurociągi i inne strategiczne obiekty.

Gliwicki dron, którego prototyp ma być gotowy za dwa lata, w wersji bojowej mógłby przenosić precyzyjną broń, np. rakiety.

mac//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane