• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Polska firma wstrzymuje inwestycję w Rosji

Polska firma wstrzymuje inwestycję w Rosji
Foto: barlinek.com.pl Foto: Barlinek SA "przeanalizuje plany inwestycyjne"

Wbrew wcześniejszym entuzjastycznym zapowiedziom, Barlinek SA postanowił "ponownie przeanalizować swoją rosyjską inwestycję". W biznesowym żargonie oznacza to jedno - odłożenie lub zaniechanie planów inwestycyjnych firmy.

- Kwestię inwestycji przeanalizujemy ponownie wiosną 2009 roku - przyznał w "Pulsie Biznesu" przewodniczący rady nadzorczej firmy Mariusz Gromek. Najwyraźniej polscy biznesmeni idą w ślady zachodnich kolegów, coraz bardziej zaniepokojonych tym co dzieje się na rynku rosyjskim - i którzy wycofują swój kapitał (CZYTAJ WIĘCEJ).

- Nie mieliśmy problemu z uzyskaniem finansowania. Problem w tym, że ryzyko zrobiło się zbyt duże i koszty kredytowania z pewnością by wzrosły - tłumaczył w "PB" Gromek.

Cersanit nie składa broni

Rosja jako rynek materiałów budowlanych staje się coraz mniej atrakcyjna. I chociaż wiele firm, m.in. Cersanit (producent płytek i ceramiki sanitarnej) prowadzi ciągle szeroką ekspansję na Wschodzie, można się spodziewać rychłego odwrotu. - W prognozach zakładamy, że Cersanit zbuduje w Rosji w 2010 r. zakład produkujący ceramikę sanitarną. Biorąc pod uwagę decyzję Barlinka, te plany mogą zostać zawieszone - uważa Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities.

Przygodę z fabryką w Rosji zakończył jeszcze w 2006 roku Atlas, producent chemii budowlanej, który jednak nadal jest obecny na tym rynku. - Powodów było wiele, m.in. biurokracja i mentalność rosyjska, które nadal nie bardzo przystają do wymogów gospodarki wolnorynkowej - tłumaczy w "Pulsie Biznesu" dyrektor ds. eksportu grupy Atlas Lech Gabrielczak.

Mimo wszystko...

Inaczej sytuację widzi Krzysztof Domarecki, prezes Seleny FM, także produkującej chemię budowlaną. - Perspektywy rozwoju branży budowlanej na rynku rosyjskim oceniamy jako bardzo dobre, zarówno w kategoriach średnio-, jak i długoterminowych. Na Wschodzie w budownictwie nadal panuje trend wzrostowy.

Podobnie spokojny jest Michał Skipietrow, prezes Mostostalu-Export. - Na rynku rosyjskim od sześciu lat trwa budowlany boom inwestycyjny i w mojej ocenie klimat biznesowy jest bardzo dobry.

sm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane