• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska dostanie rykoszetem cięć? Eksperci podzieleni

Polska dostanie rykoszetem cięć? Eksperci podzieleni
Foto: TVN24 Foto: Czekając na poniedziałek

Czy piątkowa obniżka ratingów dziewięciu krajów strefy euro przez agencję Standard&Poor's wywoła finansowe tsunami i czy dotrze ono do Polski? Eksperci są podzieleni w swoich prognozach. Wydają się jednak przeważać opinie, że rynki już zdyskontowały ten fakt i nie powinien on mieć negatywnego wpływu.

- Dla mnie Francja od lat nie ma najwyższej wiarygodności, ale czy po odebraniu jednego A coś się zmieni w gospodarce francuskiej? Chyba nie. Tak naprawdę nie ma powodów do nagłej zmiany ratingu tych krajów, są to raczej gierki na rynkach finansowych - uważa Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

"Ratingi straciły swą wiarygodność"

Ratingi, choć mają oceniać wiarygodność państw, już dawno same straciły swą wiarygodność

Robert Gwiazdowski

Według niego politycy uchwalili prawa, "które nakazują brać pod uwagę ratingi". - Choć moim zdaniem to ratingi, choć mają oceniać wiarygodność państw, już dawno same straciły swą wiarygodność. Wystarczy przypomnieć amerykański koncern Enron, który zbankrutował w 2001 roku, a wcześniej przez całe lata miał bardzo dobre ratingi. Podobnie było z innym bankrutem - bankiem Lehman Brothers i Grecją, która jeszcze w 2009 roku też miała dobre ratingi. Wszystko to pokazuje, że wartość ratingów jest dyskusyjna i nie warto się nimi przejmować - tłumaczy Gwiazdowski.

Jak podkreśla nie zmienia to faktu, że piątkowa obniżka może to wpłynąć na rynki finansowe. - Na zdrowy rozum powinno to osłabić euro, a więc wzmocnić złotego, ale to tak naprawdę wszystko zależy od spekulacji na rynkach finansowych, które niewiele mają wspólnego z realną gospodarką. Zresztą tak naprawdę ratingami przejmują się głównie dilerzy i brokerzy, a nie przedsiębiorcy - stwierdził.

"To nie jest żadna katastrofa"

Obniżenie ratingów Francji i Austrii to nie jest żadna katastrofa. W pewien sposób była to oczekiwana wiadomość, gdyż na ten temat spekulowano już od dawna

Ryszard Petru

Zdaniem Ryszarda Petru przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów "obniżenie ratingów Francji i Austrii to nie jest żadna katastrofa". - W pewien sposób była to oczekiwana wiadomość, gdyż na ten temat spekulowano już od dawna - powiedział.

Według niego obniżka nie jest więc zaskoczeniem ani dla tych krajów, którym obniżono rating, ani dla innych państw. - Nie powinno to więc zachwiać rynkami finansowymi w Europie. Tym bardziej, że jest to tylko lekkie obniżenie wiarygodności tych krajów, a tak naprawdę i tak należą one do krajów, które mają nadal bardzo wysoką wiarogodność. Nie sądzę też, aby ta sytuacja odbiła się jakoś szczególnie niekorzystnie na Polsce. Nie ma żadnych powodów do paniki - twierdzi Petru.

Polska odczuje obniżkę

Największym pesymistą wydaje się być prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. - Agencja ratingowa Standard&Poor's w uzasadnieniu napisała, że w bieżącym roku spadek PKB w strefie euro może przekroczyć 1,5 proc., co znacząco utrudni naprawę finansów publicznych. Dodatkowo stwierdza, że dotychczas podjęte kroki są być może niewystarczające, żeby powstrzymać kryzys finansowy w strefie euro. A ponieważ sytuacja może się jeszcze pogorszyć dla większości krajów będzie to ostrzeżenie, że te ratingi mogą być jeszcze obniżone - podkreśla i dodaje: - Dla Polski, mimo że nasz rating nie został zmieniony, czyli obniżony, oznacza to spadki na giełdzie, wzrost oprocentowania polskich obligacji i osłabienie złotego, a to dlatego, że nastąpi odpływ kapitału z bardziej ryzykownych rynków, a do takich ciągle zaliczana jest Polska.

mkg\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane