• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Polska daleko, nawet za Mongolią"

"Polska daleko, nawet za Mongolią"
Foto: TVN24 Foto: W Polsce jest za mało wolności gospodarczej?

- W Polsce powinno być więcej wolności gospodarczej. Jesteśmy pod tym względem na końcu, nawet za Mongolią - powiedział w TVN24 prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes rady Centrum im. Adama Smitha. Dodał, że oczekuje, iż rząd się w końcu tym zajmie.

Blikle podkreślił, że złe wiadomości gospodarcze z ostatnich dni nie są pierwszymi w ciągu ostatnich trzech lat. - Być może więc gospodarka przetrwa, ja jestem optymistą - powiedział przedsiębiorca, zaznaczając, że w jego przypadku zawirowania na rynku finansowym nie mają większego znaczenia, biorąc pod uwagę kredyty w stosunku do wartości majątku.

Pytany, czego oczekuje w tej sytuacji od rządu, odpowiedział, że tego, iż "zajmie się tym, czego nie robi", czyli wolnością gospodarczą.

"To wymaga woli politycznej"

Ponieważ pod tym względem - jak dowodził - w Polsce jest kiepsko. - Mówię o indeksach wolności gospodarczej, które są mierzone dla 120 krajów świata, m.in. przez Bank Światowy - powiedział. - Poziom wolności gospodarczej jest skorelowany z dobrobytem kraju. Im wyższy poziom, tym wyższy dobrobyt. Jak Polska wygląda na tym tle? Otóż jest na końcu krajów Unii Europejskiej. A przed Polską jest np. Mongolia i Gruzja. Polska jest na 72 miejscu - dodał.

Przedsiębiorca zwrócił uwagę, że podniesienie poziomu wolności gospodarczej nie wymaga nakładów, czy inwestycji. - Wymaga woli politycznej, zmiany prawa i zmiany procedur administracyjnych - zaznaczył.

mac\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane