• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska czekoladowym potentatem?

Polska czekoladowym potentatem?
Foto: TVN24 Foto: Cadbury inwestuje w Polsce

Być może już w środę, a najdalej w ciągu kilku dni można się spodziewać ogłoszenia decyzji koncernu Cadbury o budowie w Polsce jego nowej fabryki słodyczy - informuje "Rzeczpospolita". Dzięki niej Polska stanie się europejskim centrum produkcyjnym tego światowego potentata.

Jak podaje dziennik, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki podpisali już list intencyjny z koncernem. Był to ostatni krok do zakończenia negocjacji, teraz należy czekać jedynie na ogłoszenie oficjalnej decyzji - przyznaje mecenas Marcin Gmaj, wspólnik w kancelarii Baker & McKenzie, która reprezentuje Cadbury w Polsce.

Najprawdopodobniej decyzja ogłoszona będzie już w środę. - W Polsce ciągle panuje dobry klimat na inwestowanie. Cadbury jest tego najlepszym przykładem - twierdzi Rafał Banasik, wiceminister gospodarki.

W Polsce ciągle panuje dobry klimat na inwestowanie. Cadbury jest tego najlepszym przykładem

wiceminister gospodarki

Nowe miejsca pracy

Cadbury planuje wybudować fabrykę wyrobów czekoladowych w Skarbimierzu, koło Opola oraz rozbudować istniejący zakład w Bielanach Wrocławskich. W wyniku nowych inwestycji ma powstać 750 miejsc pracy, a około 250 innych etatów prawdopodobnie powstanie u dostawców koncernu. Na nową inwestycję Cadbury ma wydać ponad 250 milionów euro.

Polska europejskim centrum koncernu

- Jeśli budowa fabryki zakończy się pomyślnie, i zakład powstanie na terenie naszego kraju, Polska stanie się europejskim centrum produkcyjnym Cadbury - dodaje Marcin Gmaj. Nie chce jednak zdradzić szczegółów negocjacji.

Z informacji zdobytych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że koncern został zachęcony do wyboru Polski, przez rządową pomoc w inwestycji wartości 14 milionów zł. Jest to nowość w udzielaniu pomocy publicznej dla inwestorów z zagranicy. Granty przysługiwały do tej pory firmom z sektora motoryzacyjnego, lotniczego, elektronicznego, biotechnologicznego, spółkom otwierającym centra badawczo-rozwojowe oraz centra usług.

Teraz rząd do tej listy dołączył inwestorów z innych branż, jeśli zatrudnią co najmniej 500 pracowników oraz wydadzą na inwestycję minimum 250 milionów euro.

Negocjaje na włosku

Z informacji uzyskanych przez dziennik, wynika również, że inwestycja mogła nie dojść do skutku, gdyż i poprzedni, i obecny rząd nie mógły się zdecydować, czy wspomóc Cadbury pieniędzmi z budżetu. – W mojej dotychczasowej karierze pierwszy raz spotkałem się z taką niemocą w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji – mówi "Rz" jedna z osób uczestniczących w negocjacjach po stronie koncernu.


Cadbury Schweppes jest liderem światowego rynku słodyczy. W Polsce zajmuje pierwsze miejsce na tym rynku, głównie dzięki należącej do niej marce E.Wedel. Oprócz fabryki w Bielanach Wrocławskich, Cadbury ma również zakład w Warszawie.

mgo/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane