• rozwiń

Polska chce większych limitów na CO2

Polska chce większych limitów na CO2
Foto: PAP/Radek Pietruszka Foto: Tusk na szczycie w Brukseli będzie walczył o większe limity na CO2

- Polska domaga się zwiększenia przyznanych jej przez Komisję Europejską limitów emisji dwutlenku węgla. Polska gospodarka się rozwija i potrzebuje większych limitów - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

- Dwutlenek węgla to jest sprawa absolutnie kluczowa z punktu widzenia polskiej gospodarki - podkreślił Nowak. Przypomniał, że premier Donald Tusk zgłasza ten postulat we wszystkich rozmowach z unijnymi partnerami, w tym z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, który - zdaniem Nowaka - wykazuje zrozumienie dla polskich oczekiwań. Nowak zaznaczył, że premier spodziewa się "otwarcia w naszą stronę".

W marcu Komisja Europejska ograniczyła limit emisji dwutlenku węgla przez polski przemysł na lata 2008-2012 o 26,7 proc. w stosunku do propozycji rządu. Rocznie w latach 2008–2012 Polska będzie mogła wyemitować 208,5 mln ton CO2.

Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu odrzucił w listopadzie wniosek Polski o zawieszenie wykonania tej decyzji, co oznacza, że Polska musi się jej podporządkować. Na ten obowiązek nie wpływa fakt, że 28 maja Polska zaskarżyła decyzję do Luksemburga. Polski rząd oczekiwał bowiem limitu 284,6 mln ton - takiego, jaki zapisano w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane