• rozwiń
  • WIG20 2090.71 -0.62%
  • WIG30 2391.40 -0.61%
  • WIG 55719.31 -0.59%
  • sWIG80 11531.36 -0.47%
  • mWIG40 3735.51 -0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:24

Dostosuj

Polska chce niższych cen żywności

Polska chce niższych cen żywności
Foto: TVN24 Foto: UE rozważy odgórne ograniczenie marż na żywność

Polska zamierza walczyć o niższe ceny żywności. Resort rolnictwa chce, by z urzędu ograniczyć marże na żywność w Unii Europejskiej. Sieci handlowe będą protestować - zapowiada "Rzeczpospolita".

Oprócz Polski inicjatywę tę popiera dziesięć państw, m.in. Dania, Finlandia, Portugalia i Francja. Przeciwne ograniczaniu marż są Niemcy i Wielka Brytania.

Minister rolnictwa Marek Sawicki ujawnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że Komisja Europejska ma przedstawić za kilka miesięcy raport o rynku żywnościowym. Ma tam się znaleźć m.in. informacja o tym, czy sieci handlowe nadużywają swojej pozycji.

Maksymalne marże już za dwa - trzy lata?

O odgórnym ograniczeniu marż dyskutowano na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE. Minister Sawicki przypomniał, że w Polsce ta rozpiętość cen jest naprawdę duża. - Powinniśmy się temu przyjrzeć i rozważyć wprowadzenie maksymalnych stawek - zaproponował Sawicki. Nie sprecyzował jednak, o jaką wysokość stawek chodzi.

Im wyższe marże, tym bardziej rosną ceny w sklepach. Już w I kwartale ceny żywności wzrosły o 3,8 proc. - odnotowuje dziennik. Szacuje się, że Polacy wydadzą w tym roku na żywność aż 225 mld zł.

Minister rolnictwa chciałby, żeby ograniczenie wysokości marż wprowadzono już za dwa - trzy lata.

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane